Olasz és amerikai szakértők az elmúlt fél évet azzal töltötték, hogy a 700 fős mediterrán étel jó hatással van az egészségre.
Amellett, hogy magas kort érnek meg, Acciaroli és a közeli apró közösségek lakói, úgy tűnik, immunisak a demenciára , a szívbetegségekre és más, a korral összefüggő krónikus betegségekre, amelyek a nyugati világban jellemzőek.
Elég ritka az emberek között, hogy megérjék a százéves kort. Vannak azonban olyan közösségek, ahol manapság ez a teljesítmény egyre kevésbé lesz kivételes. Japánban például az átlagéletkor egyre magasabb, s nem ritka, ha a bűvös 100 éves határt is átlépi valaki. Részletek!
A római Sapienza Egyetem és a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i orvosi kara közös kutatásba fogott a jelenség hátterének feltárására, amelyről a minap közöltek részleteket a nyilvánossággal. A magyarázatuk szerint az adrenomedullin nevű hormon alacsony szintjében rejtőzik a magas életkor titka . Ez a hormon vérereket szélesíti.
A kutatók közlése szerint az adrenomedullin jóval kisebb mennyiségben található meg a vizsgált egyénekben és úgy tűnik, ez hatásos, védelmet nyújtó tényező, amely segít a mikrocirkuláció vagy kapilláris keringés optimalizálásában. A hajszálerek az idősebb emberekben hajlamosak a degenerálódásra, a cilentói idősek vérerei azonban olyanok, mint a jóval fiatalabbaké, esetenként huszonéveseké. A vizsgált személyek szervezetében metabolitokat (anyagcseretermékeket) is találtak, melyek összefüggésben lehetnek a hosszú élettel és a jólléttel – áll a közleményben.
A vértesztek mellett kardiológiai és neurológiai vizsgálatokat is végeztek a tudósok. Elemzéseik arra is kitértek, hogy a genetika és az életmód – diéta és fizikai aktivitás – hogyan befolyásolják Acciaroli lakóinak élethosszát. A cilentóiak szinte minden nap fogyasztanak az agyi funkciókat elismerten fejlesztő rozmaringot és mindannyian végeznek valamilyen fizikai aktivitást, például horgásznak, sétálnak vagy kertészkednek. Forrás: MTI