A japán és a svájci emberek egészségi állapota 76,1 éves korukra csökken egy átlagos 65 éves szintjére, de a franciák, szingapúriak, kuwaitiak, dél-koreaiak és spanyolok sem szembesülnek az említett életkorra jellemző egészségügyi panaszokkal 75 éves koruk előtt. Mindez egy 195 nemzetet átfogó kutatás eredményeiből derült ki. A legrosszabb helyzetben az óceániai Pápua Új-Guinea lakosai vannak, akik még a 46. életévüket sem töltik be, amikor már olyan rossz az egészségük, mint egy 65 évesé. Magyarországon ez az életkor 61 év, ami a nem túl előkelő 136. helyre elegendő a ranglistán, holtversenyben Romániával és Szenegállal, éppen lemaradva Szudán, Zambia és Mali mögött.
Lehetőségek és veszélyek
A kutatók első lépésként meghatároztak 92 életkorral összefüggő kórképet, közte szív- és érrendszeri, daganatos, krónikus légzőszervi és vesebetegségeket , cukorbetegséget, valamint többféle sérülést. Ezután megmérték, hogy ezek a betegségek mekkora terhet rónak a társadalomra a korai halálozás következtében elvesztett életévek, valamint a károsodott egészségi állapotban leélt évek tükrében. Viszonyítási alapként a globális, 65 éves korra jellemző átlagot használva végezetül kiszámolták az egyes országok esetében egyenértékűnek tekinthető életkort.
Az így kapott eredmények igen érdekes oldalról mutatják be a világ nemzeteit. Kiderült például, hogy még a magas jövedelmű országok között is jelentős eltérések vannak. A japán és a svájci idősek 76 éves koruk felett kerülnek olyan egészségi állapotba, mint a brit közel 71 vagy az amerikai 68 évesek. A megvizsgált 195 állam közül 108 olyan akad, ahol az emberek - egészségügyi szempontból - gyorsabban öregszenek az átlagosnál, beleértve tehát Magyarországot is. A lista végén található Pápua Új-Guinea mellett a Marshall-szigetek, Afganisztán, Vanuatu, a Salamon-szigetek, Lesotho, a Közép-Afrikai Köztársaság, Kiribati, Bissau-Guinea és a Mikronéziai Szövetségi Államok.
"A nagy eltérések azt mutatják, hogy a születéskor várható élettartam növekedése lehetőségeket és veszélyeket egyaránt rejt magában az idősek általános jóllétére nézve" - hívta fel a figyelmet dr. Angela Chang, a tanulmány vezető szerzője, a Washintoni Egyetem kutatója. Hozzátette, az életkorhoz kötődő egészségügyi problémák az emberek korai nyugdíjba vonulásához, a munkaerő csökkenéséhez, illetve az egészségügyi kiadások növekedéséhez vezethetnek. Éppen ezért az országok kormányainak és az egészségügyi rendszer egyéb döntéshozóinak mindenképpen fokozott figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy a lakosság körében mikortól jelentkeznek az öregedés negatív hatásai.
A tanulmány a The Lancet Public Health című tudományos folyóiratban jelent meg.
Forrás: dailymail.co.uk