Kiderült: minden öröklődik, amin keresztülmegyünk

Meglepő eredmény rázta fel a tudományos életet: egy olasz kutatás szerint bármit teszünk életünkben - ahogy gondolkodunk, eszünk vagy amilyen anyagoknak vagy sugárzásoknak vagyunk kitéve -, azt információként átörökítjük, befolyásolva ezzel leszármazottaink egészségét és DNS-ét.

Mindez a klasszikus genetika számos eddigi alapvetőnek vett megállapításával megy szembe, egyrészt azzal, hogy a szerzett tulajdonságok öröklődnek, másrészt azzal is, hogy a genetikai információ átadásához nem évezredekre van szükség, hanem gyakorlatilag „valós időben” történik az információk átörökítése biológiai rendszerekben.

A klasszikus genetika alapját képező ún. Mendel-szabályok kimondják: a generációk közti jellemvonások átörökítése csak szaporodás révén történhet, ugyanis az információátadás spermiumok és petesejtek segítségével történik, nem pedig testi sejtekkel (ilyen pl. az idegsejt, a hámsejt vagy a fehérvérsejt). Ezen nézet szerint a genetikai változás több száz vagy ezer generáció elmúlta után jelentkezik csak.

Minden daganat génhiba eredménye. Ha ismerjük a hibás gént, akkor innovatív gyógyszerrel lehetővé válik célzottan, a gén hibás információtermelését - osztódj és szaporodj! - blokkolni, aminek következtében visszahúzódik vagy teljesen megsemmisül a daganat. A kemoterápiát hamarosan kiváltó, igen biztató eredményeket felmutató kezelés, a célzott vagy személyre szabott daganatterápia óriási áttörés előtt áll. Az új kutatás azonban azt mondja ki: létezik egy mechanizmus testünkben, amely révén a genetikai információ a testi sejtekből közvetlenül az örökítő csíravonalba jut el. Mindez az ún. exoszómák segítségével történik – ezek olyan apró sejtrészecskék, amelyekben RNS- és DNS-molekulák is találhatóak.

Emiatt a felfedezés miatt a kutatás ellentmond az ún. emberi génterápia szempontjából. Ha ugyanis az derül ki, hogy az áthidalható, akkor a testi sejtek genetikai kezelésével elért változtatások átörökíthetők lennének, és így nem csak egyedek, hanem az emberi faj tekintetében lehetne géntechnológiai változásokat elérni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mindezt hétköznapi nyelvre lefordítva azt is jelentheti, hogy ha egy örökletes emlőrák génhibáját jelen időben "kikezelik" az orvosok, akkor az már - jó eséllyel - nem fog tovább öröklődni.

Minden öröklődik, amin keresztülmegyünk

Az elmúlt időszakban a Weismann-korlátot egyre többször kérdőjelezték meg kutatások, ugyanis számos bizonyíték akadt arra, hogy az epigenetikai génkifejeződés (az, hogy egy gén információja hogyan kerül át egyik generációból a másikba), úgy átöröklődhet pár generáció alatt, hogy ehhez a DNS-szekvenciának nem kell megváltoznia.

Ilyen volt például az az egérkísérlet, mely "a tanult félelem átörökítését bizonyítja, csak azt nem tudni, ez hogyan is lehetséges. Ebben a kísérleti egereket áramütésekkel tanítottak meg arra, hogy féljenek a cseresznyevirág illatától; a jól ismert pavlovi reflex hamar ki is alakult náluk, amikor befújták a ketrecükbe a fájdalommal asszociált szagot. Ami viszont egészen váratlan: ez a kondicionálás annyira erősnek bizonyult, hogy még az elektrosokkolt példányok kölykeinél is jelentkezett. Bár ők maguk soha nem kaptak negatív ingert a szaghoz, mégis, a szüleikéhez hasonló félelemmel reagáltak az illatra" - számolt be a kutatásról az index.hu .

A kutatók rámutattak: ha étrendi, környezeti, életstílusbeli, vagy akár gondolkodási folyamataink kihatással vannak a testi sejtekre, akkor az exoszómákon keresztül ezek genetikus információja átjuthat a DNS-be az ivarsejteken keresztül. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy elméletileg minden döntésünk , viselkedésünk, tapasztalataink és még az is, hogy mit eszünk, milyen méreganyagokkal találkozunk, kihatással van gyermekeinkre, az ő gyermekeikre és az összes leszármazottunkra is.

Az exoszómakutatás révén új megvilágításba kerülhet a gyógyászati célból történő ételfogyasztás is: egy nemrégiben publikált kutatás szerint a gyömbérben, grapefruitban vagy a szőlőben is olyan exoszómák vannak, amelyek az emésztést követően az emberi vérbe jutva képesek a gyulladásért felelős csatornákat gyengíteni, ezzel bizonyítva a néphit szerinti gyógyászati hasznukat, mindezzel szintén erősítve leszármazottaink egészségét.

Forrás: Plos.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.