Ez derül ki egy holland kutatásból, melynek eredményeit a Clinical Infectious Diseases júniusi számában olvashatjuk.
A kutatás vezetője, Dr. Sebastian A. J. Zaat optimistán nyilatkozott a jövőbeni felhasználásról: "Hamarosan talán orvosi mézzel tudjuk megelőzni vagy kezelni az égések, katéterek, vagy más bőrön áthatoló eszközök miatt kialakuló fertőzéseket." Dr. Zaat és kollégája Dr. Paulus H. S. Kwakman az amsterdami Egyetemi Klinikai Központtól megjegyezték, hogy egyre kevesebb új antibiotikumot fejlesztenek ki, annak ellenére, hogy az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok előfordulási aránya folyamatosan nő. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a mézet már ősidők óta használja az emberiség fertőzött sebek gyógyítására. Ráadásul eddig még senki nem számolt be olyan mikrobáról, mely ellenálló lenne a mézzel szemben.
A vizsgálathoz a kutatók orvosi mézet használtak, melyet ellőrzött körülmények között, üvegházakban termelnek. A méz 24 órán belül képes volt elpusztítani mind az antibiotikum érzékeny, mind az ellenálló Staphylococcus aureusokat, a S. epidermidist, a Bacillus subtilist, az Enterococcus faeciumot, az Escherichia colit, a Pseudomonas aeruginosát, az Enterobacter cloacaet és a Klebsiella oxytocát.
A méz mikrobaellenes hatásának laboratóriumon kívüli tanulmányozásához 42 önkéntjelentkezőt kértek fel. Mindenki kapott kettő 2 cm átmérőjű tapaszt a felkarjára. Az egyik tapaszra mézet tettek, majd mindkettőt bekötözték. 48 óra elteltével a bőr baktérium kolonizációja század részére csökkent a mézzel átitatott tapasz alatt. Mitöbb, a mézzel kezelt bőrtapaszok tenyésztése 81 százalékban negatív eredményt hozott, szemben a kontroll tapaszok 21 százalékos negativitásával. Következő lépésként Dr. Zaaték intenzív osztályon ápolt betegeket vizsgálnak, és arra keresik a választ, hogy megelőzhető-e mézzel az életveszélyes bőrről induló vérmérgezés.
Forrás:
Medipress hírszolgálat