Kirágja magát a baktérium a parazitákból

Olyan baktériumtörzset fedeztek fel francia kutatók, amely belülről falja fel a parazitákat.

Új, agresszív baktériumfajra bukkantak francia kutatók, miközben paraziták viselkedését tanulmányozták egy Párizs közelében szedett, rohadásnak indult almában. A vizsgálatok során meglepődve tapasztalták, hogy az almában lévő, baktériumokkal táplálkozó fonalférgeket belülről falta fel az egyik elfogyasztott baktérium. A kutatók "Arany Halálnak" keresztelték el a különös mikroorganizmust, amelyet a későbbiekben az állatokban és emberekben élősködő paraziták ellen is használhatnak.

A leghalálosabb magyar paraziták A paraziták világszerte több millió életet követelnek, a tíz legveszélyesebb közül öttel Magyarországon is találkozhatunk. Melyek ezek, hogyan kaphatjuk el, és mennyire kell félnünk tőlük? Kattintson a részletekért!

A vizsgálatok szerint a baktérium gyors munkát végez: a parazita mozgása már egy órával a baktérium elfogyasztását követően lelassul, nagyjából hét óra alatt pedig el is pusztul. Hatékonyságát olyan géneknek köszönheti, amelyek fokozzák egy kitint és kollagént is lebontani képes enzim termelődését.

A kutatók több olyan fonalférgen is tesztelték a baktériumokat, amelyek jellemzően szarvasmarhákat, kecskéket és más haszonállatokat fertőznek meg. Ezek a paraziták szinte kiirthatatlanok az állatok szervezetéből, a hagyományos féreghajtóknak is ellenállnak, a baktériumok viszont ugyanúgy elpusztították ezeket is, akárcsak az almában lévő férgeket. A következő kutatási szakasz során a baktériumok gyógyászati, parazitaölő lehetőségeit szeretnék a szakemberek jobban feltérképezni.

Belülről falják fel a parazitákat az újonnan felfedezett baktériumok (Fotó: 123rf)
Belülről falják fel a parazitákat az újonnan felfedezett baktériumok (Fotó: 123rf)

Paraziták az emberben

Betegséget okozó mikroorganizmusok persze nemcsak az állatokban, de az emberekben is előfordulnak. Nagyon sokféle parazita telepedhet meg a szervezetünkben, a legismertebbek közé a különböző férgek, amőbák, mételyek tartoznak, de rendkívül gyakoriak a különböző élősködő rovarok, például a bolhák, atkák és poloskák is. Ezek azonban a testünk külső részét érintik, például a bőrünket, ezért általában könnyebb őket észrevenni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A "belsőleg" támadó paraziták a bőrünkön vagy az elfogyasztott étellel, esetleg szennyezett vízzel a szájunkon át kerülhetnek a szervezetünkbe. A nem megfelelően előkészített ételek (például a sertéshús) is tartalmazhatnak parazitákat, mint ahogy a háziállatok közelsége is megnövelheti a parazitafertőzés rizikóját. Hogy ezeket hogyan ismerhetjük fel, arról bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.

Forrás: The Atlantic

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.