Kimutatták, hogy a gyerek- és fiatalkorban a bőrt érő UV-sugárzás összmennyisége korrelál a bőrrák kialakulásának gyakoriságával. Ezzel az indokkal a német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal azt szeretné elérni, hogy 18 éves kor alatt egyáltalán ne lehessen szoláriumozni. Szándékát a Deutsche Krebsgesellschaft, a tumoros betegségekkel foglalkozó orvostársaság is támogatja.
A bőrrák sajnos igen gyakori, csak Németországban, ahol a napsütéses órák száma elmarad a hazánkban mérhetőtől, évente százharminckétezren betegszenek meg valamilyen bőrrákban, ráadásul a gyakoriság növekedése erőteljesebb, mint más tumoros megbetegedések esetében.
A rákkialakulás a gyerekkorban a bőrön kialakuló festékes anyajegyek és májfoltok számával is egyértelműen összefüggésbe hozható, márpedig ez sem független a közvetlen napon, illetve UV-sugárzásnak kitéve eltöltött órák számával.
Ezért indítványozta a Deutsche Krebsgesellschaft a 2007. júniusában, Essenben megrendezett Nemzeti Onkológiai Prevenciós Konferencián a szigorú fiatalkori szoláriumtilalmat. Többek között azt is szorgalmazták, hogy a fényvédő-készítmények és az uszodákban, strandokon létesítendő árnyékolók esetében csökkentsék az ÁFÁ-t.
Szülőknek és gyerekeknek nálunk nem volna szabad hasonló javaslatokra és intézkedésekre várni ahhoz, hogy végre komolyan vegyük a napozás és a hőségben való vízi hűsölés szabályait.
Forrás:
www.onmeda.de