A Floridai Egyetem orvosi karának kutatói a legutóbbi számában arról számoltak be, hogy a cigarettafüstben lévő benzpirén lassítja a magas sűrűségű lipoprotein (HDL), vagyis a jó koleszterin termelődését.
Dr. Arshag D. Mooradian, a tanulmány vezető szerzője elmondta, kutatásuk újdonságát az adja, hogy kimutatták, a dohányzás azáltal segíti elő a korai szívbetegség kialakulását, hogy csökkenti a normál esetben a szívet védelmező jó koleszterin szintjét. A felfedezés nem csak a dohányzással összefüggésben lehet fontos, mivel a benzpirén az erdőtüzek esetében is nagy mennyiségben jelen van, ami Floridában gyakran fellángol.
Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ 2008-as jelentése azt mutatta, hogy a dohányzás a szívbetegség okozta halálozások több mint egyharmadáért felelős évente. A dohányzás növeli a vérnyomást, csökkenti az emberek mozgástoleranciáját, és növeli a vérrögképződés kockázatát. A dohányosokban ráadásul általában alacsonyabb a HDL szintje is, és az alacsony HDL szint , illetve a magas LDL szint növeli az érelmeszesedés kockázatát, ami szívrohamhoz vezethet.
A Floridai Egyetem kutatói a cigarettafüstben fellelhető benzpirén vizsgálata során kimutatták, hogy a vegyület közvetlen összefüggésben áll az alacsony HDL termeléssel. A további kutatásokból kiderült, hogy azt a gént befolyásolja, amely annak a fehérjének a termeléséért felelős, amely a koleszterinhez kapcsolódva a véren keresztül elszállítja a májhoz megsemmisítésre. A benzpirén magas vérszintje ennek az úgynevezett apolipoprotein A-1 fehérjének a termelődését gátolja.
Michael J. Haas, a tanulmány társszerzője szerint a kutatás közegészségügyi szempontból azért jelentős, mert kimutatja, hogy a dohányzás nem csak a légzést és a tüdőt befolyásolja, hanem a koleszterinszintet is. A kutatók úgy vélik, hogy a dohányfüstben és a környezeti füstben lévő többi vegyület is hasonló hatást gyakorolhat.