A két módszert összehasonlító kutatás eredményei a Radiology októberi számában jelentek meg. A holland emlőrákszűrési központ munkatársai összesen mintegy 1,2 millió mammográfiai szűrővizsgálat eredményeit elemezték. A vizsgálatok több mint 87 százaléka filmes, közel 13 százaléka pedig digitális technikával készült.
A kutatási időszakban több mint 6400 nőben mutattak ki emlődaganatot , és az adatok azt mutatták, hogy a digitális módszer nagyobb arányban diagnosztizált daganatokat, mint a hagyományos filmes eljárás.
A digitális szűrés több magas malignitású in situ ductalis carcinomát (DCIS) mutatott ki, amely gyorsabban továbbfejlődhet invazív daganattá, mint az alacsony malignitású típus. Az alacsony malignitású DCIS továbbfejlődéséhez általában több mint három évtizedre van szükség, bár a daganat mindegyik malignitású fok esetében továbbfejlődhet és invazívvá válhat. A magas malignitású DCIS-t az esetek 58,5 százalékában mutatták ki digitális módszerrel, filmessel azonban csak 50,5 százalékban. A digitális vizsgálat nem eredményezte az alacsony malignitású léziók diagnosztizálásának aránytalan megnövekedését, amelyek talán egész életükben nem jelentenek gondot a nőknek.
A filmes és digitális mammográfia egyaránt röntgensugarak segítségével alkot képet az emlőről. Filmes mammográfia esetén a képet filmre rögzítik, digitális módszer esetén pedig számítógépen. Az orvosok ezt követően a számítógépen állíthatják be a kép méretét, élességét és kontrasztját, hogy bizonyos területekre összpontosíthassanak.
A holland kutatók hangsúlyozták, hogy kutatásukban másképp közelítették meg a rákszűrési módszert, mint amerikai kollégáik. A holland modell a diagnózis, a visszahívás és a hamis pozitív eredmények egyensúlyára összpontosít, az amerikai viszont inkább a diagnosztizálás magas arányára, ami több visszahívással és hamis pozitív eredménnyel jár.
A szakértők ugyanakkor azt is hangsúlyozták, hogy azoknak a nőknek, akik csak filmes mammográfiához férhetnek hozzá, tisztában kell lenniük azzal, hogy ez a módszer is bizonyítottan életmentő annak ellenére, hogy több kutatás is kimutatta, hogy a digitális technika hatékonyabb.