A jelenség azonban csak a fejtetőn kopaszodó férfiak esetében figyelhető meg, a visszahúzódó hajvonalú kopaszodástól szenvedő férfiakra nem vonatkozik a kockázatnövekedés.
A legújabb kiadásában megjelent tanulmányhoz a Tokiói Egyetem Orvosi Karának kutatói Dr. Tomohide Yamada vezetésével hat korábban publikált, a hajhullás és a szívbetegség összefüggését vizsgáló kutatást elemeztek, amelyek összesen 37 ezer férfit érintettek. A kutatók arról számoltak be, hogy a fejtetőn kopaszodó férfiakra a szívbetegség 32-84 százalékkal magasabb kockázata leselkedik, mint a teljes hajkoronával rendelkező, illetve a visszahúzódó hajvonaltól szenvedő férfiakra. Yamada hangsúlyozta azonban, hogy bár eredményeik összefüggést mutattak ki a kopaszodás és a szívbetegség kockázata között, ez nem bizonyít oksági viszonyt.
A hajhullás leggyakoribb típusának számító férfias típusú hajhullás (androgén alopécia) a felnőtt férfiak közel 40 százalékát érinti. Nyolcvanéves korra a férfiak mintegy 80 százalékánál jelentkezik a hajhullás e formája. A hajhullás és a szívbetegség összefüggésének vizsgálatához a japán kutatók 1950 és 2012 között 850 ilyen témában készült kutatást néztek át, és végül hatot választottak ki elemzésre, amelyek 1993 és 2008 között készültek az Egyesült Államokban, Dániában és Horvátországban.
Az a három vizsgálat, amely legalább 11 évig követte nyomon az alanyokat, azt mutatta, hogy a kopaszodó férfiak általánosságban a szívbetegség 33 százalékkal magasabb kockázatának vannak kitéve, mint a többi férfi, az 55 és 60 év közöttiek esetében pedig 44 százalékkal magasabb a kardiológiai kockázat.
A másik három vizsgálat, amelyek a kopaszodó és a nem kopaszodó férfiak kardiológiai egészségi állapotát hasonlították össze, azt mutatták, hogy a kopaszodó csoportban 70 százalékkal magasabb a szívbetegség kockázata, a fiatalabb kopaszodó férfiak esetében pedig még magasabb, 84 százalékkal nagyobb a kockázat. Ráadásul az is kiderült, hogy a kopaszodó férfiakra leselkedő szívbetegség kockázata a hajhullás súlyosságától függ, vagyis minél súlyosabb a hajhullás, annál magasabb a kockázat.
Yamada és munkatársai elmondták, hogy az összefüggés hátterében álló mechanizmust egyelőre nem ismerik, de feltételezik, hogy a kopaszodás az inzulinrezisztencia , a krónikus gyulladás vagy a fokozott tesztoszteron-érzékenység jelzője lehet, amelyek mindegyike a szívbetegség kialakulásának tényezőjének számít. Yamada ettől függetlenül a kopaszodó férfiaknak is ugyanazt ajánlja, mint minden férfinak: folytassanak egészséges életmódot, ami zsírszegény étrendből, rendszeres testmozgásból és a stressz-szint csökkentéséből áll, hogy ellensúlyozzák a szívkoszorúér-betegség kialakulásához hozzájáruló öregedés, magas vérnyomás, magas vérzsírszint és dohányzás hatását.