A brit mutáns ellen is véd a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű vakcinája, valamint a Moderna koronavírus elleni oltóanyag is - állapította meg egy friss kutatás. A dél-afrikai variáns ellen azonban már kevésbé hatékonyak ezek a készítmények, ami aggodalommal tölti el a kutatókat. Ez a mutáns ugyanis az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcinával szemben is jelentős ellenállóképességet mutatott.
Csökkent a várható élettartam a járvány miatt
Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) közben bejelentette, hogy "megdöbbentő mértékben" csökkent a várható élettartam az Egyesült Államokban. A várható élettartam az amerikaiaknál a tavalyi év első felében 77,8 év volt, ami egy évvel kevesebb a 2019-es adatnál. A beszámoló szerint a csökkenést a koronavírus-járvány okozta első halálozási hullám okozta.
A csökkenés a kisebbségek tagjait érintette a legsúlyosabban. Az afroamerikaiak csaknem három, a spanyolajkúak pedig két évet vesztettek a 2019-es várható élettartamukhoz képest. "Ez óriási visszaesés, egészen a második világháborúig vissza kell tekintenünk, hogy ilyen hanyatlással találkozzunk" - mondta Robert Anderson, a központ egyik szakembere.
Amerika rosszul kezeli a járványt?
A várható élettartam csökkenése arra utal, hogy rosszul kezeljük a járványt - vélekedett Otis Brawley, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közegészségügyi professzora. "Az új típusú koronavírus jobban rombolt minket, mint bármely más országot. Mi adjuk a világ népességének 4 százalékát, a koronavírus okozta haláleseteknek viszont több mint 20 százalékát" - tette hozzá.
COVID-19: biológiai terápia segíthet a gyerekeken. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!