Amellett, hogy ezek a lárvák eltávolítják az elhalt szövetrészeket és elpusztítják a kórokozókat , képesek olyan hormont is termelni, ami aktívan serkenti a sejtek növekedését és ezáltal a sebek gyógyulását.
A selymes döglégy lárváit módosították genetikailag a szakemberek, hogy képesek legyenek humán növekedési faktort termelni és kiválasztani. Ez az emberi sejtfolyamatot szabályozó természetes anyag, mely serkenti a sejtnövekedést, a sejtosztódást és sejtdifferenciálódást.
Az eljárás során laboratóriumi körülmények között tenyésztett selymes döglény (Lucilia sericata) kukacokat alkalmaznak makacs fekélyek kezelésénél. A lárvák eltávolítják az elhalt szöveteket, az antimikrobális vegyületek előállításával járó folyamat pedig fertőtleníti a területet.
Arra azonban eddig nem volt bizonyíték, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatal (FDA) által is engedélyezett MDT-kezelés valóban lerövidíti a sebgyógyuláshoz szükséges időt. Ehhez a kukacoknak többet kell tenniük a sebek tisztításáért, aktívan felgyorsítva a gyógyulás folyamatát. A kutatók szerint a genetikailag módosított légylárvák viszont már tudják stimulálni az új és egészséges sejtek növekedését.
A Raleigh-ben található Észak-Karolinai Egyetem (NCSU) és az Új-Zélandi Massey Egyetem csapata ezért megalkotta a lárváknak egy olyan törzsét, amely a fent említett tisztító folyamat során emberi növekedési faktort is képes előállítani a sejtnövekedés serkentéséhez.
A növekedési faktorok közül a vérlemezke eredetű növekedési faktor bizonyult a leghatékonyabbnak, amihez kétféle módszert próbáltak ki. Az egyik során 37 Celsius fokos sokknak tették ki a lárvákat, amik termeltek is PDGF-BB-t, de sajnos nem választották ki az anyagot. A másik kísérletben emelték a lárvák tápanyagát, de megvonták a tetraciklint belőle, éz ez sikerrel járt. A rovarok nagy mennyiségben állították elő a PDGF-BB-t, amit képesek voltak kiválasztani.
Az eredmények alapján a jövőben további L. sevicita törzseket alakítanak majd ki, melyekkel egyéb növekedési faktorok és a bakteriális fertőzések leküzdésére kiváló antimikrobiális peptidek előállítását valósíthatják meg. Ezáltal hatékony és költségkímélő eljárást nyújtanak nem csak a cukorbetegek fekélyes sebeinek, hanem további sebek kezelésében is.