Ezek a fertőzések különösen gyermekekben lehetnek súlyosak, hasmenést, vesekárosodást és egyéb súlyos szövődményeket okozva.
A szóban forgó útvonal szerepét a bélfertőzések elleni küzdelemben korábban nem ismerték a kutatók, rendellenes működését azonban már összefüggésbe hozták a gyulladásos bélbetegséggel. A szaklapban megjelent kutatás fontos új információkkal szolgál azzal kapcsolatban, hogy harcol a bélrendszer a fertőzések ellen. A kutatás vezetője, Elizabeth Hartland professzor úgy véli, hogy az eredmények kibővítik ismereteinket azzal kapcsolatban, mi történik akkor, amikor ez az útvonal nem működik megfelelően.
A kutatók kimutatták, hogy a hasmenést okozó baktériumok egy tűszerű struktúrával egy toxint fecskendeznek a bélsejtekbe, ami gátolja a sejtpusztulást. Ez teszi lehetővé a baktériumoknak a túlélést a bélrendszerben, és azt, hogy különféle betegségeket okozhassanak. A befecskendezett méreganyag megbénítja a fertőzött sejtet, így az nem képes üzenetet küldeni az immunsejteknek, amelyek normális esetben érzékelnék és elpusztítanák a veszélyes mikrobákat, valamint riasztanák az immunrendszert, mely nagyarányú választ adna a fertőzésre.
"Ezen alapvető információ ismeretében további kutatásokat végezhetünk, és olyan terápiákat fejleszthetünk ki, amelyekkel kezelni tudjuk a világszerte körülbelül 5 millió gyulladásos bélbetegségben szenvedő beteget" - mondta Hartland professzor.
A hasmenéses fertőzések főleg a rosszabb egészségügyi ellátással és higiéniával rendelkező fejlődő világban okoznak súlyos gondot, de virulens E. coli fertőzések a fejlett országokban is gyakran előfordulnak.