Kutyaallergiát bőrével?

A "kutyapornak", vagyis a kutyáról lehámló, elhalt bőrdarabkákból álló por való kitettség a legújabb kutatás szerint a bélbaktériumok összetételének megváltoztatása révén védelmet nyújthat a későbbi allergiák és az asztma kialakulása ellen.

A por olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek ha jelen vannak az állatok bélrendszerében, befolyásolják az állat légutaiban lévő immunsejtek termelődését.

"Ha valaki kutya jelenlétének van kitéve fiatal korában, az valószínűleg olyan mikrobákat vezet be az otthonába, amelyek valamilyen módon befolyásolják a bélrendszer baktériumflóráját, és megváltoztatják az immunválaszt a légutakban" - magyarázta a kutatás vezetője, Susan Lynch, a San Franciscó-i Kalifornia Egyetem munkatársa.

A korábbi kutatások már kimutatták, hogy a háziállatok, különösen a kutyák behatása csecsemőkorban megelőzheti az emberekben az december 16-i számában közzétett új kutatásból pedig az derül ki, hogy a "kutyapor" behatása éppen azzal előzi meg az allergiákat, hogy módosítja a bélrendszer baktériumflóráját.

Kísérletükben a kutatók egereket tettek ki egy kutyatulajdonos otthonából származó házipornak, majd megvizsgálták, milyen immunválaszt adnak az egerek a svábbogár allergénekre és az ovalbuminra (a tojás egyik allergénjére), amelyek gyakran váltanak ki asztmarohamokat . Kiderült, hogy a kutyás pornak kitett egerek kevesebb olyan immunsejttel rendelkeztek a légutaikban, amelyek reagáltak az allergénekre, mint azok az egerek, amelyek nem voltak kitéve a kutyapornak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kutyaporral az asztma ellen?

"Úgy tűnik, hogy a fiatalkori kitettség a kutyáknak (és kisebb mértékben a macskáknak is) védelmet nyújthat az asztma allergénjeivel szemben" - összegezte az eredményeket Lynch. A kutató ugyanakkor nem javasolja egyértelműen azt, hogy tegyék ki a csecsemőket a kutyák behatásának. Lynch szerint mindenesetre a kutatás alátámasztja az úgynevezett higiénia hipotézist, mely szerint a jótékony mikrobák behatásának hiánya összefüggésbe hozható az autoimmun betegségek és az asztma kialakulásával a nyugati országokban.

Asztmás állapotban a légutakat a hörgő-nyálkahártya speciális gyulladása miatti duzzanat és a hörgők simaizomzatának görcsös összehúzódása beszűkíti. A nehézlégzést és fulladást a kilégzés nehezítettsége okozza. Ennek elnyúlása miatt a beteg nem tud friss, oxigéndús levegőt beszívni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Keleten lassan csökken a felhőzet, de az Észak-Alföldön és a Tiszántúl északi felén estig borult marad az ég. A Dunántúlon többnyire közepesen vagy erősen felhős idő várható. A két térség között derült vagy gyengén felhős idő lesz a jellemző. Csapadék nem valószínű. Az északnyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet késő este -2 és +10 fok között alakul. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra