A gyermekvárás hónapjai látványos változásokat eredményeznek a kismama testében. Míg szabad szemmel csak az egyre kerekedő has látható, az anya szervezetében is át kell rendeződnie néhány dolognak annak érdekében, hogy egy több kilós kisbabának legyen helye a fejlődéshez. A chicagói Tudományos és Ipari Múzeum készített egy látványos videót arról, hogy a magzat növekedésére milyen változásokkal reagál a szervezet!
Így változik a kismama szervezete
Az első trimeszterben , a 9-12. hét környékén már szemmel látható jeleit is viseli a kismama a várandósságnak. Mivel a méh növekedésnek indul, a gyomortól kénytelen területeket elhódítani, a has kerekedni kezd, és a mellek is megduzzadnak. Az első trimeszter végéhez érve, a 12. hét környékén már a baba neme is megállapítható, az izmok és idegek pedig megkezdik az összehangolódást, rúgásaikat és mocorgásukat a kismamák is érezhetik.
Igazán aktívvá azonban csak a második trimesztertől válnak, ekkortól alakul ki az ujjlenyomat, és a haj is nőni kezd. A nagy változások persze a kismama szervezetét is igénybe veszik, a máj feljebb szorul és az emésztő szervrendszernek is jóval kevesebb hely marad. Erősebben kezd verni a szív is annak érdekében, hogy megfelelő ellátottságot biztosítson a magzatnak.
A harmadik trimeszterben a kisbaba már nagyon sok helyet kezd el foglalni, már a tüdő aljára is nyomást fejt ki, ami miatt a kismamáknál nehéz légzés alakulhat ki. A növekvő kisbaba később a húgyhólyagos is nyomni kezdi, ami miatt az anyuka gyakrabban érezheti azt, hogy ki kell mennie a mosdóba. A terhesség utolsó szakaszában a magzat már óránként harmincszor is megmozdul, így a kismama egyre energikusabb rugdalózásokat érezhet. A látványos videót a Daily Mail Online oldalán is megtekinthetik!