A nők 2-3 százalékát érintő húgyúti fertőzések gyakran kiújulnak. A Lactobacillus crispatus hüvelyi baktérium kimerülését hozzák összefüggésbe ezekkel a fájdalmas fertőzésekkel, ami azt sejteti, hogy a baktérium pótlása segítséget jelenthet.
"A húgyúti fertőzésekkel kapcsolatos legsúlyosabb probléma az antibiotikum-rezisztencia" - számol be a Clinical Infectious Diseases április 15-i online kiadásában megjelent tanulmány szerzője, Dr. Thomas M. Hooton, a Miami Orvostudományi Egyetem kutatója.
"Éppen ezért egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a nem antibiotikumos módszerekre a fertőzések megelőzésében és kezelésében. Azokban a nőkben, akikben a húgyúti fertőzések kiújulnak, a hüvelyi baktérium eltérései figyelhetők meg. Az egészséges hüvely legfontosabb organizmusának számító Lactobacillus crispatus szintje általában lecsökken. Az L. crispatus hiánya a húgyúti fertőzések kockázati tényezőjének tekinthető, mert lehetővé teszi a káros baktériumok elszaporodását. Ha tehát pótolni tudjuk a Lactobacillust kiújuló húgyúti fertőzésekben szenvedő nőkben, normalizálni lehet a hüvely állapotát, és megelőzhetjük a fertőzéseket. Ez a lényege a probiotikum alkalmazásának, amellyel normalizálni, vagy legalább megváltoztatni lehet a hüvely flóráját."
Az új kezelés pedig pontosan ezt teszi. A kísérlet során a kutatók 100 nőt kezeltek kiújuló húgyúti fertőzéssel antibiotikummal, aztán véletlenszerűen felírtak számukra L. crispatus probiotikumot illetve egy inaktív placebót. A probiotikum illetve placebo kezelést öt egymást követő napig, majd tíz hétig hetente egyszer alkalmazták.
A kísérlet azt mutatta, hogy a kezelés után a probiotikumot szedő nőkben legfeljebb egy húgyúti fertőzés jelentkezett, szemben a placebót szedő nőkben tapasztalt tizenhárom fertőzéssel.
Hooton hangsúlyozta, hogy bár az eredmények ígéretesek, egyelőre nem lehet végleges következtetést levonni, a kísérlet során alkalmazott probiotikum általános forgalomba hozatalához pedig még rengeteg fejlesztésre és kutatásra lesz szükség.