Magyar felfedezés csökkentheti a gyógyszermellékhatásokat

Kevesebb mellékhatással járó, hatékonyabb gyógyszerek fejlesztésén dolgoznak magyar és japán kutatók.

A forradalmian új jelátvitel-szelektív gyógyszerek a kevésbé korszerű hatóanyagokhoz képest jóval kevesebb mellékhatással rendelkeznek – írja hétfői közleményében a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat. A magyar és japán kutatók friss felfedezése – amelyről a Science Signaling tudományos folyóiratban jelent meg most tanulmányuk – abban segít, hogy ezek az újfajta gyógyszerek célzottabban hassanak, így szélesebb körben is felhasználhatók legyenek.

A jelátvitel-szelektív gyógyszerek fejlesztése a gyógyszerkutatások fontos új iránya, mert az ilyen hatóanyagok segítségével lehetőség nyílik arra, hogy a receptorokról kiinduló számos jelátviteli útvonal közül csak a terápiás szempontból előnyösöket befolyásolják a gyógyszerek. Ez azt is jelenti, hogy a mellékhatások hátterében álló mechanizmusokra ezek a szerek egyáltalán nem vagy a korábbiakhoz képest csak jóval kevésbé hatnak.

A fájdalomcsillapításban, valamint a cukorbetegség és a szívelégtelenség terápiájában használható szerek fejlesztésében már biztató eredményeket értek el a kutatók a jelátvitel-szelektív molekulák alkalmazásával, ám a széles körű gyógyászati felhasználáshoz elengedhetetlen annak megértése, hogy a jelátvitel-szelektív sejtélettani válaszok hogyan alakulnak ki. A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, Tóth András, Szalai Bence és munkatársai kimutatták, hogy a receptor endocitózis folyamatának központi szabályozó szerepe van a jelátvitel-szelektív hatások kialakulásában, valamint annak térbeli és időbeli szerveződésében. Azt is felismerték, hogy egyes hormonok is ezen mechanizmus segítségével váltanak ki szelektíven élettani válaszokat.

A HUN-REN TTK Molekuláris Élettudományi Intézetében Hunyady László professzor vezetésével működő kutatócsoport által felismert holisztikus megközelítés új lehetőségeket tár fel a korábbiaknál célzottabban ható, kedvezőbb mellékhatású gyógyszerek fejlesztésében. Az eddigi kutatások ugyanis csak a receptorok molekuláris szerkezetére koncentráltak a jelátvitel-szelektív hatások kialakulásban. Az eredmények fontosságát az is tükrözi, hogy a Science Signaling folyóirat szerkesztőségi összefoglalóban méltatta a felfedezés jelentőségét.

Borítókép: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

MentsManust (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +26 °C
Minimum: +13 °C

Nagyrészt gomolyfelhős, napos időre van kilátás, de az Alpokalján több lehet a felhő. A Tisza mentén levő összeáramlási vonal mentén néhány zápor, esetleg zivatar kialakulhat, ezen kívül a nyugati, délnyugati határ közelében sem kizárt egy-egy futó zápor. Az északnyugati, északi szelet a Dunántúlon és a Duna vonalának tágabb térségében élénk, az Északnyugat-Dunántúlon erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 28 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológiai helyzetet enyhe hidegfronti hatás határozza ma még meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra