Magyar felfedezés csökkentheti a gyógyszermellékhatásokat

Kevesebb mellékhatással járó, hatékonyabb gyógyszerek fejlesztésén dolgoznak magyar és japán kutatók.

A forradalmian új jelátvitel-szelektív gyógyszerek a kevésbé korszerű hatóanyagokhoz képest jóval kevesebb mellékhatással rendelkeznek – írja hétfői közleményében a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat. A magyar és japán kutatók friss felfedezése – amelyről a Science Signaling tudományos folyóiratban jelent meg most tanulmányuk – abban segít, hogy ezek az újfajta gyógyszerek célzottabban hassanak, így szélesebb körben is felhasználhatók legyenek.

A jelátvitel-szelektív gyógyszerek fejlesztése a gyógyszerkutatások fontos új iránya, mert az ilyen hatóanyagok segítségével lehetőség nyílik arra, hogy a receptorokról kiinduló számos jelátviteli útvonal közül csak a terápiás szempontból előnyösöket befolyásolják a gyógyszerek. Ez azt is jelenti, hogy a mellékhatások hátterében álló mechanizmusokra ezek a szerek egyáltalán nem vagy a korábbiakhoz képest csak jóval kevésbé hatnak.

A fájdalomcsillapításban, valamint a cukorbetegség és a szívelégtelenség terápiájában használható szerek fejlesztésében már biztató eredményeket értek el a kutatók a jelátvitel-szelektív molekulák alkalmazásával, ám a széles körű gyógyászati felhasználáshoz elengedhetetlen annak megértése, hogy a jelátvitel-szelektív sejtélettani válaszok hogyan alakulnak ki. A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói, Tóth András, Szalai Bence és munkatársai kimutatták, hogy a receptor endocitózis folyamatának központi szabályozó szerepe van a jelátvitel-szelektív hatások kialakulásában, valamint annak térbeli és időbeli szerveződésében. Azt is felismerték, hogy egyes hormonok is ezen mechanizmus segítségével váltanak ki szelektíven élettani válaszokat.

A HUN-REN TTK Molekuláris Élettudományi Intézetében Hunyady László professzor vezetésével működő kutatócsoport által felismert holisztikus megközelítés új lehetőségeket tár fel a korábbiaknál célzottabban ható, kedvezőbb mellékhatású gyógyszerek fejlesztésében. Az eddigi kutatások ugyanis csak a receptorok molekuláris szerkezetére koncentráltak a jelátvitel-szelektív hatások kialakulásban. Az eredmények fontosságát az is tükrözi, hogy a Science Signaling folyóirat szerkesztőségi összefoglalóban méltatta a felfedezés jelentőségét.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.