Magyar orvosok jártak Etiópiában, ezt tapasztalták

Hét magyar szakember – köztük a Semmelweis Egyetem, a Heim Pál Gyermekkórház és a PTE orvosai – teljesítettek orvosmissziót az addisz-abebai oktatókórházban. Az alábbiakban a tapasztalataikról mesélnek.

„Egyetemi támogatás, korábbi afrikai tapasztalatok és nagyfokú rugalmasság is segítette annak a héttagú orvosmissziónak a sikerét, amely a tudástranszfer mellett egy hosszú távú szakmai továbbképzés megalapozásának céljával érkezett Etiópiába” – számolt be róla a semmelweis.hu. Mint írták, a kéthetes, héttagú orvosmissziót a Földkelte Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület szervezte a Hungary Helps Program anyagi és az Addisz-Abebai Magyar Nagykövetség szervezési és kommunikációs segítségével. A Semmelweis Egyetem mintegy ötmillió forint értékű eszközzel és gyógyszerrel járult hozzá a programhoz. Az addisz-abebai oktatókórházban szerzett tapasztalataikról a Semmelweis szakorvosai meséltek a portálnak.

magyar orvosok Etiópiában
Magyar orvosok jártak Etiópiában. Fotó: Szeremley Csaba / PTE / semmelweis.hu

Több bőröndnyi gyógyszerrel és egyéb eszközzel utaztak

„Öt bőröndnyi anyagot vittünk, altatáshoz, sebészeti beavatkozáshoz szükséges eszközöket, gyógyszereket, vérzéscsillapító anyagokat, műszereket, részben az etióp szakorvosok által összeállított listát követve, de a korábbi, malawi orvosmisszió során szerzett tapasztalatok alapján is tudtuk, hogy mire lesz szükség a műtétek biztonságos elvégzéséhez” – mesélte dr. Nagy Gábor idegsebész, aki dr. Nagy Dáviddal 2017 óta már 4 afrikai orvosmisszióban vett részt. Tapasztalataik Etiópiában is hasznosnak bizonyultak, ám ezúttal nem az volt a cél, hogy minél több beteget megoperáljanak, hanem az, hogy átadják tudukat, illetve elkezdjék egy szakmai továbbképzés kiépítését.

Mint ismertették, Etiópiában nincs a magyarhoz hasonló egészségbiztosítási rendszer. Általában a beteg vagy a családja veszi meg és viszi be a kórházba az ellátáshoz, műtéthez szükséges eszközöket. Ha műtét közben kiderül, hogy az adott eszköz nem felel meg, vagy éppen akkor megy tönkre, akkor a családot elküldik egy újért, addig várni kell. 

Az afrikai missziós programon először részt vevő dr. Bata Máté aneszteziológust az lepte meg a leginkább, hogy ilyen kevés ráfordítás és alacsony szintű szervezettség mellett egyáltalán működik valahogy a rendszer. „Mindenből a legegyszerűbb típus állt rendelkezésre, a bemosakodáshoz például a »sarki bolt« tömbszappanját használhattuk és 70 százalékos alkoholt” – tette hozzá dr. Nagy Dávid idegsebész.

„Szerencsések vagyunk, hogy ilyen szinten tudunk gyógyítani”

Mint mondták, az idegsebészeti ellátás spektruma egészen más egy fejlődő országban, mint a nyugati, fejlett országokban. A misszió résztvevői egyetértettek abban, hogy a kinti munkához nagyfokú rugalmasságra van szükség, ám ezzel és a kellő felkészültséggel számos technikai hiányosság leküzdhető. Összességében tehát azt látták, hogy ilyen körülmények között is meg tudnak tanulni dolgozni, azonban egy-egy beavatkozás sokkal több időt vesz igénybe, mint modern felszereltséggel.

„Az ember ott átértékeli, hogy hol van a helyünk a világban, milyen a magyar egészségügyi ellátás, és rájön, hogy milyen szerencsések vagyunk, hogy ilyen szinten tudunk gyógyítani” – fogalmazott dr. Nagy Dávid. „Az ottani állapotokat látva a magyarországi egészségügy szervezettsége is más megvilágításba kerül” – fűzte hozzá dr. Bata Máté. Az aneszteziológus kiemelte, ez az út olyan kihívások elé állította őt, amilyenekkel itthon nem találkozott. Úgy véli, mindezzel ezzel emberileg és szakmailag is több lett.

A héttagú misszió résztvevői:
 • a Semmelweis Egyetemről dr. Nagy Gábor és dr. Nagy Dávid idegsebészek, dr. Bata Máté aneszteziológus;
• a Heim Pál Kórházból: dr. Pálinkás Edina fül-orr-gégész;
• a PTE-ről: dr. Jakab Péter Kinga fül-orr-gégész, dr. Kármán Marianna Afrika-kutató, dr. Szeremley Csaba, fotós, szervező

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Négyszer is megjárta az El Caminót a nyolcvankét éves Sebestyén György

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

A Dunántúlon gomolyfelhők zavarják időszakosan a napsütést, és már a keleti országrészben is szakadozik a felhőzet, de arrafelé maradnak tartósan borult tájak is. A csapadékrendszer fokozatosan gyengül, legtovább északkeleten tart ki a tartós eső. Emögött elsősorban a Dunától keletre helyenként záporok is kialakulhatnak. Az északnyugati, északi szél a keleti harmad kivételével sokfelé lesz erős, helyenként viharos. Késő délutántól kezd veszíteni erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 21 és 26 fok között valószínű, ennél hűvösebb idő a tartósan felhős, csapadékos keleti, északkeleti tájakon lehet. Fronthatásokra nem figyelmeztetnek a mai napon a meteorológusok.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra