A születés évszaka idősebb korban a látástól az étkezési szokásokon át a születési rendellenességekig és a személyiségig szinte mindent befolyásolhat. A korábbi kutatások már utaltak arra, hogy a születés évszaka összefüggésben állhat a mentális egészséggel, de a kutatók nem tudták megmagyarázni ennek okát.
A londoni Queen Mary Egyetem kutatói Sreeram Ramagopalan vezetésével azt vizsgálták, befolyásolja-e a születés hónapja a skizofrénia, a bipoláris zavar és a visszatérő depresszió kockázatát. Elemzésükben közel 58 ezer beteg és több mint 29 millió ember adatait tekintették át az általános népességből Angliában.
Eredményeik azt mutatták, hogy az összes vizsgált mentális rendellenesség skizofrénia és a bipoláris zavar januárban tetőzik, júliusban, augusztusban és szeptemberben pedig a mélypontjára esik. A depresszió májusban tetőzik, és novemberben éri el legalacsonyabb szintjét.
A kockázat különbségei Ramagopalan szerint a betegségek között különféle tényezők eredménye lehet. Az is elképzelhető, hogy ugyanazok a tényezők a terhesség más-más szakaszában számítanak fontosnak. Például ugyanaz a kockázati tényező, mondjuk a D-vitamin szint, fontos lehet a harmadik trimeszterben a skizofrénia és a bipoláris zavar szempontjából, a második trimeszter pedig a depresszió szempontjából.
A áprilisi online kiadásában megjelent tanulmány szerzői úgy vélik, eredményeik leginkább azt sugallják, hogy ha sikerül megértenünk e hatások okait, a betegségek megelőzése érdekében hatékonyan beavatkozhatunk.