Máshogy jár a biológiai óránk hidegben

A Londoni Egyetem kutatói muslicák agyának tanulmányozása révén olyan mechanizmust fedeztek fel, amelynek révén a külső hőmérséklet hozzájárul a belső óra, az úgynevezett cirkadián óra beállításához.

Számos élőlénynél, köztük az embereknél és a muslicáknál is létezik egy cirkadián óra, amely szabályozza a különféle aktivitásaink (például az alvás, az étvágy, az éberség és a koncentráció) megjelenését a nap során. A cirkadián órát az agy különleges "órasejtjei" működtetik, amelyek rendes körülmények között összhangban állnak a környezeti változások ciklusaival.

Sokat tudunk arról, hogyan befolyásolja a fény ezt az aktivitási mintázatot, de kevéssé ismert, hogy mely sejtek vagy szervek közvetítik a külső hőmérséklet hatásait a cirkadián óra felé. Dr. Ralf Stanewsky és munkatársai az említett kutatásban kimutatták, hogy a muslicák agya képtelen volt erre az összehangolásra, ha szeparálták a test többi részétől míg a világosság-sötétség ciklushoz ekkor is gond nélkül tud igazodni.

A kutatók azonosítottak egy nocte nevű gént, amelynek megváltozása vagy hiánya esetén a muslica képtelen a cirkadián óráját a külső hőmérséklethez igazítani.

"Mivel az emlősök és a muslicák belső órája sok hasonlóságot mutat, a kutatásunk révén jobban megérthetjük az emberi cirkadián órát, és ez talán olyan új gyógyszerek kifejlesztését is előmozdíthatja, amelyekkel az éjszakai munka káros hatásai és bizonyos alvászavarok lennének kezelhetők" - mondta Stanewsky.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.