Medúza lehet a szívbetegek életmentője

A laboratóriumi körülmények között előállított "medúza" örökre megváltoztathatja a szívritmus-szabályozók kinézetét és működését. Cikkünkben erről olvashatnak.

A szilikonból és patkányok szívszövetéből előállított képződmény úgynevezett biológiai pacemaker alapja lehet, amelynek nincs szüksége elektromos impulzusra.

A Kaliforniai Műszaki Egyetem ( CalTech ) kutatói mesterséges medúzát - azaz meduzoidot - készítettek, miután tanulmányozták a tengeri élőlények gyors izomösszehúzódásra hasonlító mozgását. A képződmény elektromos impulzussal töltött sós vízben éppen úgy változtatja a helyét, akár igazi társai a nyílt vizeken. A tudósok úgy vélik, hogy elképzelhető olyan változat előállítása is, amely az emberi szívhez hasonlóan, "magától" mozog. Így lehetőség nyílna olyan pacemakerek gyártására, melyek természetes alapúak, sőt: a meduzoid új szív előállításában is szerepet játszhat.

Kevin Kit Parker, a kutatásban résztvevő biomérnök professzor szerint a szakirodalom tévesen értelmezi a szív pumpáló működésének mechanizmusát, ezért kezdte el a hasonló mozgást végző tengeri állatok tanulmányozását. A nyolc vékony lábbal "fölszerelt", zselészerű anyagból készült, fehérjemolekulát és patkánytól származó szívszövetet tartalmazó meduzoid óriási áttörést jelenthet az orvostudományban, mivel akár egész emberi szervek mesterséges előállításának lehetőségét vetíti előre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Az volt a célunk, hogy a medúza képességeit - az úszást és a táplálkozást elősegítő áramlat előidézését - hordozó mesterséges lényt állítsunk elő. Ez sikerült is" - mondta Janna Nawroth, a kutatás vezetője. "Újra kell gondolnunk a szintetikus biológia szerepét az orvostudományban.

Talán sokkal többre lehetünk képesek az emberi szervek gyógyításának és újraelőállításának terén, mint valaha is hittük" - fogalmazott John Dabiri professzor, a technikai csapat tagja. "Az élő szervezetek mintájára előállított szövetcsoportok minimális energiafelhasználás mellett biztosítanak elképesztő hatékonyságot" - tette hozzá.

A medúzák 500 millió éve vannak jelen a Földön, ezzel a legősibb összetett élőlényeknek számítanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.