Az év közepére Indiának várhatóan 2,9 millióval több polgára lesz, mint a Kínai Népköztársaságnak. Előbbinek az ENSZ Népesedési Alapja (UNFPA) szerint akkorra 1,4286 milliárd lesz a becsült lakossága, míg Kínáét 1,4257 milliárdra teszik. A harmadik helyen az Egyesült Államok szerepel mintegy 340 milliós lélekszámmal. Korábbi népesedési adatokból demográfiai elemzők azt jósolták, hogy India áprilisban fogja megelőzni nagy szomszédját.
Indiában az utolsó népszámlálást 2011-ben tartották, a soron következő 2021-ben lett volna aktuális, de a világjárvány miatt elhalasztották. A világ népesedéséről szóló friss jelentés szerint a két legnépesebb állam a Föld 8,045 milliárdos népességének több mint egyharmadát fogja adni. A népességnövekedés üteme mostanra mindkét országban lelassult, de Kínában jobban, mint Indiában.
Kína lakossága, az elmúlt hat évtized számait tekintve, tavaly csökkent először. A történelmi fordulatot a szakemberek szerint további tartós népességfogyás fogja követni. Az Indiában 2011-től mért átlagos 1,2 százalékos bővülés a lakosság számában 0,5 százalékkal volt alacsonyabb az azt megelőző 10 év átlagánál. Az UNFPA felmérése szerint Indiában, Brazíliában, Egyiptomban és Nigériában a lakosság körében általános vélekedés, hogy a népesség, csakúgy, mint a termékenységi ráta, túlságosan nagy.