A felhasználók tevékenysége alapján amerikai kutatók jó találati aránnyal meg tudták mondani, hogy melyik anya lesz depressziós gyermeke születése után. Azt azonban nem írják, milyen aktivitás utal arra, hogy a leendő anya veszélyeztetett.
A közösségi oldalakat, a Twittert és a Facebookot használták a szülés utáni depresszió megjósolására: a felhasználók tevékenysége alapján jó találati aránnyal meg tudták mondani, hogy melyik anya lesz depressziós gyermeke születése után. A jelek már a szülés előtt megmutatkoztak.
Azt vizsgálták, mit írtak a kismamák a közösségi oldalakra, bejegyzéseik milyen hangulatot fejeztek ki, milyen gyakran nyilvánultak meg, illetve hány emberrel kommunikáltak - magyarázta Eric Horvitz, a Microsoft redmondi kutatólaboratóriumának igazgatója, aki az Amerikai Tudományfejlesztési Társaság (AAAS) Chicagóban megrendezett éves találkozóján számolt be az eredményeiről. Elmondta, hogy az úgynevezett posztnatális depresszió a kismamák mintegy 15 százalékánál lép fel, súlyossága és időtartama egyénenként erősen eltérő. Kutatócsoportjával majdnem 3000 nő twitteres bejegyzéseit elemezte.
Ezután internetes fórumokon találtak egy tucat kismamát, akik beleegyeztek a munkájukban való részvételbe, és hozzáférést adtak a kutatóknak a Facebook-adataikhoz. Ezután a babák születése előtt és után három-három hónapon át követték az anyák online tevékenységét. A szülés előtti időszak aktivitása alapján a tudósok 70 százalékos pontossággal előre tudták jelezni, hogy melyik anyánál alakul ki a szülés utáni depresszió valamilyen formája.
A Facebook-adatok alapján végzett vizsgálatnál a résztvevő nők azt is elmondták, hogy diagnosztizáltak-e náluk posztnatális depressziót , így lehetett ellenőrizni az előrejelzés pontosságát. Az eredmények alapján olyan telefonos alkalmazást is ki lehet fejleszteni, amely segíteni tudna az érintett nőknek.
A mosoly is árulkodó
Nem a fent ismertetett kutatás az egyetlen, amely azzal kísérletezett, hogy bebizonyítsa, mi mindent árul el rólunk, testi és mentális egészségi állapotunkról a netes tevékenységünk. Egy korábbi tanulmány például arról számolt be, hogy profilképünk elárulja, milyen valószínűséggel leszünk boldogok a közeljövőben.
Tudósok állítják, hogy a profilképen megjelenő mosoly milyenségéből következtetni lehet arra, hogy négy éven belül mennyire lesz elégedett életével az adott személy. A Virginiai Egyetem pszichológusai több ízben megvizsgálták a fiatalok Facebook profilképeit . Az eredmények azt mutatták, hogy azok a nők és férfiak, akik a képen szívből mosolyognak, nagyobb elégedettségről számoltak be, mint azok, akik nem mosolyogtak. Fontosabb eredmény viszont, hogy a diákoknál 3 és fél évvel később is megmaradt ugyanez az elégedettség.
A kísérletet két egyetemi csoporton végezték el, a fotón megjelenő arcizomműködésből következtetve a mosolyintenzitás mértékére. A kutatók szerint a mosolygós arckép egy barátságosabb személyiségről árulkodik, ez a tulajdonság pedig összefüggésbe hozható az elégedettségre való hajlammal.