A belvárosi butikok aktuális ruhakínálatait évtizedek óta népszerűsítik próbababákkal. Ezek a bábuk jobban engedik láttatni a ruha fazonját, sokszor azonban megtévesztőek. Nem biztos ugyanis, hogy rajtunk is ugyanúgy áll majd az a bizonyos nadrág vagy szoknya, ahogy a műanyag modellen. A Liverpooli Egyetem szakértői a brit nagyvárosok boltjainak próbabábuit vizsgálták, és arra jutottak, hogy míg a férfi modellek sportos, egészséges testet mintáznak, a női bábuk többsége kórosan sovány és egészségtelen képet fest.
Egészséges férfi, beteges női bábuk
Dr. Eric Robinson, a tanulmány szerzője szerint az ultravékony testalkatot bálványozó divatcégek jelentősen hozzájárulnak a mentális egészségi problémák, illetve az étkezési zavarok kialakulásához. Eredetileg Coventry és Liverpool legnagyobb ruhaüzleteinek próbababáit vizsgálta volna meg, a boltok azonban nem járultak hozzá, hogy a bábuk méreteit és arányait centire pontosan lemérhesse, így csupán a szemére tudott hagyatkozni.
A csontsoványra éheztetett modellek miatt már több civil szervezet is felemelte a hangját, a legnagyobb divatcégek pedig szinte mind kampányoltak már a valódi női test mellett. Elvileg gyártanak "testesebb", reálisabb sziluettű próbababákat is, a tanulmány publikálásakor viszont az egyetem kutatója ebből még egyet sem fedezett fel. A legnagyobb brit ruhaüzletekben összesen 58 bábut vizsgált meg, 32 női és 26 férfi típust. A női próbababák között egyetlen normális testalkatút sem találtak, mindegyikük kórosan sovány, gyenge izomzatú hölgyeket mintázott. Nem ilyen rossz az arány ugyanakkor a férfi bábuk esetében: esetükben tízből kevesebb mint egy tűnt csupán kórosan soványnak. Általában jól táplált, egészséges, sportos testalkatú férfiakat formáznak meg.
A tanulmány szerzője szerint a próbababák is rávilágítanak arra, hogy a divatvilág milyen irreális képet fest az ideális női testalkatról. Többek között ennek is tudható be, hogy az étkezési zavarok miért érintik jóval nagyobb arányban a nőket - állapította meg Dr. Eric Robinson.
A jelenség nem új keletű, egy 1993-as tanulmány az 1930-1960 között használt bábuk testalkatát vizsgálta meg orvosi szemmel. A huszadik század első felében készített próbababák még a most megszokottnál is vékonyabbak voltak, a szakértők szerint egy ilyen testalkatú nő számos egészségügyi problémával küzdene, és valószínűleg menstruálni sem tudna megfelelően.
Forrás: BBC