Az új oltóanyag a szervezet saját immunrendszerének felhasználásával próbálja helyreállítani az agyban bekövetkezett vaszkuláris károsodást, és profilaktikus hatása mellett még akkor is hatékony lehet, amikor az Alzheimer tünetei már jelen vannak.
"Egy korábban influenzagyógyszerként tesztelt készítmény egy részének felhasználásával sikerült immunválaszt kicsalogatnunk a vérerekben lévő amiloid fehérjékkel szemben" - nyilatkozta Dan Frenkel, aki Howard L. Weiner, a Brigham and Women's kórház professzorával együttműködésben dolgozik a vakcina fejlesztésén. "A korai preklinikai kísérletekben kimutattuk, hogy a készítmény megelőzi az agyszövet károsodását, és helyreállítja a kognitív leépülést is" - tette hozzá.
Az egyik oltóanyaggyártási technológiának a módosításával a Tel Aviv-i Egyetem új terápiás megközelítése egy természetes mechanizmust aktivál a szervezetünkben, amely az agyban bekövetkező vaszkuláris károsodás ellen hat. A vakcina a makrofágokat aktiválja, azokat a nagyméretű fehérjéket, amelyek elnyelik az idegen antigéneket, így távolítva el a viaszos amiloid fehérjék lerakódását az agyi érrendszerben.
Az egereken végzett kísérletek azt mutatták, hogy miután ezek a fehérjék eltűnnek az agyból, megelőzhető a további károsodás, a korábbi stroke következtében kialakult károsodás pedig helyreállítható.
A vakcina eddig nem mutatta a toxicitás jeleit az állatkísérletek során.
A tanulmány a Neurobiology of Aging szakfolyóiratban jelent meg.