Megfejetették a kolerabaktérium titkát

Megfejtették a kolerabaktérium titkát. Kiderült, hogy fő ellensége, az amőba elleni védekezésként annak belsejében bújik meg, így él túl nedves környezetben.

A kolerabaktérium túlélése

A kolerát okozó baktérium fő terjesztője a szennyezett víz. A vízben azonban a kolera kórokozójának, a Vibrio cholerae baktériumnak meg kell magát védenie a falánk amőbákkal szemben. A Lausanne-i Egyetem munkatársa, Melanie Blokesch vezette kutatócsoport vizsgálatai szerint a baktérium megszállja az amőbát. Belényomul, elrejtőzik egyik sejtszervecskéjében, ahol az amőba nem tudja felemészteni, és ott szaporodni kezd - írja az MTI értesüléseire hivatkozva az Index .

Oltáskampány a kolera ellen 2018. május 9-én számoltunk be róla, hogy a valaha szervezett legnagyobb koleraellenes oltási kampány folyik Afrikában: a tervek szerint kétmillió embert oltanak be - jelentette be akkor az ENSZ és a Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetség (GAVI). "A kolera minden esős évszakban megjelenik, és pusztító hatása van az afrikai közösségekre. Ezzel a történelmi kampánnyal a térség országai a kolera okozta tömeges elhalálozások felszámolása iránti eltökéltségükről adnak tanúbizonyságot" - közölte akkor Matshidiso Moeti, a WHO afrikai regionális igazgatója.

Megfejetették a kolerabaktérium titkát, kolera kolerabaktérium járvány kolerajárvány Vibrio cholerae
A kolerát okozó baktérium fő terjesztője a szennyezett víz

A tudósok azonosították azokat a molekuláris mechanizmusokat, amelyek lehetővé teszik a baktériumnak, hogy az amőba úgynevezett ozmoregulációs szervecskéjében rejtekhelyet alakítson ki magának. Ennek a sejtszervecskének az a feladata, hogy a belső nyomást egyensúlyba hozza a külső víznyomással. A kutatók arra is rájöttek, hogyan tud a Vibrio cholerae az általa megszállt amőbából ismét kitörni: különböző felszabaduló enzimek, illetve az ostora segítségével.

A fertőzőképesség fontos faktorai

A kórokozónak ezek a tulajdonságai nagy jelentőségűek az emberek megfertőzésénél is, ezért a fertőzőképesség fontos faktorai. A szakértők feltételezése szerint a vizes élettér egyfajta kiképzőterület a baktériumnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az eredmények, amelyekről a tudósok a Nature Communications szaklapban számoltak be, arra utalnak, hogy a Vibrio cholera alkalmazkodása az amőbákhoz hasonló ellenségekhez abban is szerepet játszott, hogy egy emberekre is veszélyes patogénné váljon.

Öt járvány, amely megváltoztatta a történelmet A történelemkönyveket olvasva úgy tűnhet, hogy a világ folyását hatalmas uralkodók, véres csaták döntötték el - de valójában az igazán jelentős eseményeket ennél sokkal kisebb, mondhatni mikroszkopikus méretű dolgok befolyásolták. Korábbi cikkünkből kiderül, melyek voltak ezek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.