Az amerikai mikrobiológiai társaság folyóiratában, az mBio-ban megjelent tanulmány szerint a sejtek fehérjeszintézisért felelő szervei, a riboszómák rendszerint ideális célpontot jelentenek az antibiotikumoknak , mivel az élő baktériumok nem tudnak növekedni nélkülük, de amikor a baktériumok ABC-F fehérjéket termelnek, sok antibiotikum nem végzi el a dolgát. Sokáig elhúzódó vita folyt róla, hogy pontosan hogyan is működnek ezek a fehérjék.
Az elképzelések szerint ezek a fehérjék szivattyúként működnek, amelyek eltávolítják az antibiotikumokat a bakteriális sejtekből, vagy kölcsönhatásba lépnek a baktériumok riboszómáival, s megakadályozzák, hogy az antibiotikumok blokkolják őket.
Dr. Liam Sharkey, a kutatás vezetője a School of Molecular and Cellular Biolog-nál azt mondta: „Ezek az eredmények az első közvetlen bizonyítékok arra, hogy e fehérjék közvetlenül védik a riboszómát. Most már megpróbáljuk kitalálni a pontos részleteit, hogy ez a védelem hogyan is történik. Az eredményeink arra utalnak, hogy a fehérjék eltávolítják az antibiotikumokat, amikor hozzákötődnének a megcélzott riboszómához. Olyan ez, mintha a fehérjék a kidobóember szerepét játszanák el a riboszóma night clubban, ahonnan távol tartják a bejutni igyekvő bajkeverő antibiotikumokat” – szemléltette a helyzetet.
Forrás: Science Daily