Megfejtették a szuperbaktériumok titkát

A tudósok megoldottak egy 25 éves rejtélyt, hogy egy fehérjecsalád hogyan teszi lehetővé a baktériumok rezisztenciáját egyes antibiotikumokkal szemben. Az ABC-F fehérje család az egyik fő forrása a szuperbaktériumok, például a Staphylococcus aureus antibiotikum-rezisztenciájának.

Az amerikai mikrobiológiai társaság folyóiratában, az mBio-ban megjelent tanulmány szerint a sejtek fehérjeszintézisért felelő szervei, a riboszómák rendszerint ideális célpontot jelentenek az antibiotikumoknak , mivel az élő baktériumok nem tudnak növekedni nélkülük, de amikor a baktériumok ABC-F fehérjéket termelnek, sok antibiotikum nem végzi el a dolgát. Sokáig elhúzódó vita folyt róla, hogy pontosan hogyan is működnek ezek a fehérjék.

Az elképzelések szerint ezek a fehérjék szivattyúként működnek, amelyek eltávolítják az antibiotikumokat a bakteriális sejtekből, vagy kölcsönhatásba lépnek a baktériumok riboszómáival, s megakadályozzák, hogy az antibiotikumok blokkolják őket.

A helytelen, túlzott, illetve az indokolatlan antibiotikum használat miatt olyan baktériumok jelentek meg, amelyek ellenállnak a különböző gyógyszereknek - közölte az ÁNTSZ. Kattintson! E probléma megoldása fontos az antibiotikum-rezisztencia molekuláris alapjainak megértéséhez. Ezeket az értékes információkat a jövőben ugyanis használni lehet olyan antibiotikumok tervezéséhez, amelyeket nem lehet megkerülni. Ezért a tudósoknak jobban meg kell érteniük azokat a tulajdonságokat, amelyek lehetővé teszik a hatóanyagoknak, hogy belépjenek a bakteriális sejtekbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Megfejtették, hogy egy fehérjecsalád hogyan teszi lehetővé a baktériumok rezisztenciáját egyes antibiotikumokkal szemben

Dr. Liam Sharkey, a kutatás vezetője a School of Molecular and Cellular Biolog-nál azt mondta: „Ezek az eredmények az első közvetlen bizonyítékok arra, hogy e fehérjék közvetlenül védik a riboszómát. Most már megpróbáljuk kitalálni a pontos részleteit, hogy ez a védelem hogyan is történik. Az eredményeink arra utalnak, hogy a fehérjék eltávolítják az antibiotikumokat, amikor hozzákötődnének a megcélzott riboszómához. Olyan ez, mintha a fehérjék a kidobóember szerepét játszanák el a riboszóma night clubban, ahonnan távol tartják a bejutni igyekvő bajkeverő antibiotikumokat” – szemléltette a helyzetet.

Forrás: Science Daily

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.