Elon Musk egy dubaji előadása során árulta el Neuralink nevű cégéről, hogy célja az emberi agy és a számítógépek összekapcsolása. Ezzel a lépéssel egyebek mellett a mesterséges intelligencia elleni védekezést is elősegítenék. "Egy nagy sávszélességű agyi interfész segíthet elérni az emberi és a mesterséges intelligencia szimbiózisát" - idézte az üzletembert a Magyar Nemzet .
A technológia e téren persze még kifejezetten gyerekcipőben jár, a meglévő eszközökkel legfeljebb néhány egyszerű parancs kiadását lehet megvalósítani. Másrészről a tudomány ma még nem tudja megmondani, pontosan hogyan tárolja agyunk az emlékeket, vagy hogy miként jönnek létre a gondolatok. Még a modern agyi képalkotó eljárások sem képesek olvasni a gondolatainkban.
Ezzel szemben a Neuralink vezérigazgatói posztját is betöltő Musk becslése szerint 8-10 éven belül elérhetik, hogy a rendkívül összetett emberi gondolatokat a beszédhez vagy íráshoz szükséges egyszerűsítés nélkül, teljes egészükben adják át embertől emberig, vagy akár egy számítógépnek. Az üzletember úgy foglalt állást, hogy e fejlődés jelentősége a beszéd kialakulásához lenne hasonló.
Problémát jelent, hogy mindehhez apró elektródák, implantátumok beültetésére lenne szükség az agyba, ami meglehetősen kockázatos beavatkozás. A ma is használatos agyhullám-szenzorok ugyanis a felvázolt tervekhez nem lennének elég hatékonyak, hiszen csupán a fej külső felületéig eljutó elektromágneses hullámokat képesek észlelni. Elon Musk elképzelése viszont nagy felbontású idegi leképezést feltételez.