A világ nagy részén elterjedt elhízás-járvánnyal kapcsolatos vita középpontjában az a kérdés áll, vajon az életmód, többek között az egészségtelen étrend és az ülő életstílus, vagy a gének okolhatók az állapotért.
30-as testtömeg-index (BMI) felett elhízásról beszélünk, 40-es BMI felett pedig kóros elhízásról. A BMI értéket a kilogrammban megadott testtömeg és a méterben megadott testmagasság négyzetének hányadosa adja meg.
Az európai kutatók együttműködésével készült kutatás szerint a kórosan elhízottak 0,7 százalékában a genetikai kód "mikro-törlődése" figyelhető meg a 16-os kromoszómán. A jellegzetes jelet először 31 személyben mutatták ki, majd további 19 esetben erősítették meg, amikor 16053 más, elhízott illetve normál testsúlyú ember genomját böngészték át. A törlődéssel rendelkező emberek kisgyermekként általában normál testsúlyúak voltak, gyermekkorukban túlsúlyossá váltak, felnőttkorukra pedig súlyos mértékben elhíztak.
A kutatók a szülők DNS mintáit is megvizsgálták, amennyiben lehetséges volt. Tizenegy ember örökölte a törlődést édesanyjától, négy az édesapjától, 10 törlődés pedig az eredmények szerint véletlenszerűen következett be. A törlődéssel rendelkező összes szülő elhízott volt.
Az egyelőre nem egyértelmű, mi a hiányzó gének feladata. Korábbi kutatások arra utaltak, hogy némelyikük az autizmussal, a skizofréniával és a késleltetett fejlődéssel hozható összefüggésbe.
Ez az első olyan tanulmány, amely azt erősíti meg, hogy a súlyos elhízás a máskülönben egészséges személyekben egy ritka genetikai variáció következtében alakulhat ki, melynek során a DNS egy része törlődik. Eddig a testtömeg-növekedéssel összefüggésbe hozott gének viszonylag enyhe hatást gyakoroltak a zsírfelgyülemlésre, körülbelül egy kilogrammnyit, vagy ennél is kevesebbet.
A tanulmány vezető szerzője, Philippe Froguel, az Imperial College London professzora szerint a valószínűleg további, a krónikus elhízással kapcsolatos genetikai hiányosságokat vagy variációkat kell majd felfedezni.
"Bár az elhízás a közelmúltban tapasztalható fejlett világbeli elterjedése az egészségtelen környezettel magyarázható, azzal, hogy rengeteg egészségtelen étel áll rendelkezésre, és az emberek keveset mozognak, az emberek erre a környezetre adott válaszában tapasztalható eltérés gyakran genetikai eredetű" - nyilatkozta a professzor. "Egyre nyilvánvalóbb, hogy egyes kórosan elhízott beteg esetében a testtömeg-növekedést valamilyen alapvető ok befolyásolja. Ha genetikai vizsgálattal azonosítani tudjuk ezeket a személyeket, megfelelő támogatást és orvosi beavatkozásokat, például fogyasztóműtétet ajánlhatunk számukra, amivel hosszú távon javíthatjuk az egészségüket."
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Videó: HáziPatika.com