Mindenkinek vannak olyan ismerősei a Facebookon, akik idegesítő, erőszakos vagy folyamatosan panaszkodó üzenetekkel bombázzák a többieket. Talán ők nem is tudják, hogy egy orvos ezekben komoly mentális problémák jeleit fedezheti föl- írja a Lifehacker .
Egy a New York Times-ban megjelent tanulmány szerint a kamaszkori mentálhigiéniával foglalkozó szakemberek a depresszió első, figyelmeztető jeleit fedezhetik fel a komor állapotfrissítésekben.
Tavaly a Washington Egyetemen lefolytatott felmérés azt mutatta, hogy a 200 tanuló bejegyzéseinek mintegy 30 százaléka megfelelt a depresszió valamelyik kritériumának, például reményvesztettségről, súlyos alvászavarokról vagy gyengülő koncentrációs készségekről számoltak be.
A kutatás vezetője szerint a veszélyeztetett kamaszok és fiatal felnőttek facebookos megnyilvánulásait követve időben rá lehetne jönni, kinek van szüksége egy alaposabb pszichiátriai felülvizsgálatra.
Az egyetlen probléma, hogy sokszor nehéz kiszűrni a komoly segélykiáltást az ártalmatlan rosszkedvet tükröző hozzászólások közül, hiszen nagyon sok olyan ember van, aki a közösségi oldalt amolyan feszültséglevezető eszközként használja, és ha leírja, mi bántja, megkönnyebbül.
Mégis, a kutatók szerint megéri egy-két téves diagnózist felállítani, ha mellettük a komolyabb problémákkal küzdőket is megtalálják. Természetesen mindez nem pótolja a személyes közbeavatkozást, de úgy tűnik, a Facebook-állapotfrissítések sok esetben fontos diagnosztikai jelei lehetnek egy kezdődő depressziónak.