Meglepő felfedezés a hasonmásokról

A népszerű vélekedés szerint minden embernek él egy hasonmása a Földön. Most kutatók bizonyították, hogy a hasonmások közös genetikával és életmódválasztással is rendelkeznek, így tulajdonképpen egymás távoli rokonainak tekinthetők, csak erről nem tudnak.

Húsz évet átfogó kutatás zárult le a napokban a hasonmásokról. A kutatást egy kanadai fotós, François Brunelle ihlette, aki 1999-ben készített fotósorozatot a kísértetiesen hasonlító, ám egymást nem ismerő emberekről. A Cell Reports című folyóiratban megjelent kutatás a riportban szereplő hasonmások külsejét, életmódját és genetikai anyagát hasonlította össze. Arra a megállapításra jutottak, hogy a hasonló DNS a külsőségek mellett a viselkedésük révén is összekötheti ezeket az embereket.

A kanadai fotós portfóliójának egy részlete. Fotó: R Joshi et al 2022 / Cell Reports
A kanadai fotós portfóliójának egy részlete. Fotó: R Joshi et al 2022 / Cell Reports

A kutatók arcfelismerő algoritmusok segítségével azonosították a legfontosabb azonosságokat és különbségeket. Ezután megkérték a résztvevőket, hogy töltsenek ki egy átfogó biometrikus és életmódbeli kérdőívet, valamint adjanak nyálmintát a DNS-elemzéshez. Az adatok lehetővé tették számukra, hogy összehasonlítsák a hasonmások genomját, epigenomját, sőt mikrobiomját is, hogy lássák, ezek összetétele hogyan befolyásolhatja az ember külsejét.

Az epigenom a sejt epigenetikus tényezőinek összessége. Ahogyan egy embrió több sejtfejlődési útvonalat is választhat, úgy egy genom is több epigenetikus útvonallal rendelkezik. Az epigenetika a modern biológiában a gének olyan öröklődési formájának vizsgálata, amely nem jár együtt a DNS szekvenciájának megváltozásával. Arra a kérdésre keres választ, hogy a környezeti tényezőknek a szülőkre gyakorolt hatása milyen változásokat okoz az utódok génkifejeződését tekintve.

Eredményeik azt mutatták, hogy a hasonmások hasonló genotípusokon osztoztak, de különbségeket mutattak a DNS-metilációjukban és a mikrobiomjukban. Érdekes módon azt találták, hogy a hasonló genetikai felépítésű hasonmások hasonló szokásokat mutattak a dohányzás és az iskolázottság tekintetében is, ami arra utalhat, hogy az ember DNS-e nagy szerepet játszik a viselkedésében és a megjelenésében is.

Egyesek kísértetiesen hasonlítanak híres emberekre. Fotó:  Greg2600 via Flickr CC BY-SA.20 / Gage Skidmore CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Egyesek kísértetiesen hasonlítanak híres emberekre. Fotó: Greg2600 via Flickr CC BY-SA.20 / Gage Skidmore CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Végeredményben azt bizonyították, hogy az extrém módon hasonlító arcú emberek közös genotípussal rendelkeznek, míg az epigenom és a mikrobiom szintjén különböznek. A vezető szerző, Manel Esteller, a barcelonai Josep Carreras Leukémia Kutatóintézet munkatársa szerint, a genetika befolyásolja az emberi arc felépítését, és ez fordítva is igaz: a közös arcfelépítés hasonló genetikát feltételez. Ennek alapján nem lehet kizárni, hogy az egymásra nagyon hasonlító emberek genetikailag távoli rokonok, csak erről nem tudnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.