A Cornelli Egyetem egyik professzora, Andre Kessler 12 éven át tanulmányozta a növények kommunikációját. Frissen publikált tanulmányában azt írja, az őszirózsafélék családjába tartozó aranyvessző egyedei érdekes módszerrel képesek jelezni, ha veszélyben vannak.
Jelzik egymásnak a veszélyt
A kutató megfigyelte, hogy ezek a növények illékony szerves vegyületeket juttatnak a levegőbe, ha például levélbogarak támadják meg őket. Illetve arra is rájött, hogy a környező növények észlelik ezeket a figyelmeztető üzeneteket, és így fel tudtak készülni a védekezésre. "A növényeknek nincs immunrendszerük, de elég csúnya kémiával tudnak visszatámadni" - emelte ki a szakember.
Bizonyos esetekben a növények csak a legközelebbi rokonaikkal kommunikálnak, veszély esetén viszont a többi társukat is figyelmeztetik a fenyegetettségre. A genotípusuk alapján különböző szaguk, illatuk van az egyes növényeknek, de amikor veszélybe kerülnek, ezek egy univerzális jelzéssé válnak, amit minden növény képes felismerni - írja a Daily Mail .
Titkos üzenetek
A szakember a titkosíráshoz hasonlította a növények ezen képességét. "Mi, emberek is rejtjeleket használunk, ha olyan üzenetet szeretnénk küldeni valakinek, amit csak neki szántunk. Ugyanez történik itt is, csak épp kémiai értelemben véve" - magyarázta. Mint mondta, ez az analógia nagyban eltért attól, mint amire számított.
Egy, a The Guardianben tavaly említett kutatás szerint a növények a föld alatt, gyökereikkel küldenek jelzéseket egymásnak, így (is) kommunikálnak. Kessler ennek a kommunikációnak a lehetőségét úgy iktatta ki, hogy cserépbe ültette a növényeket, így azok gyökerei nem küldhettek egymásnak jelzéseket a talajban.