Az illegális kábítószerek közül a marihuána (latin nevén kannabisz) a legelterjedtebb, mert a többség ezt tartja a legkevésbé ártalmasnak. Euforikus, stresszoldó hatása miatt igen népszerű, elsősorban a fiatalabb korosztály körében. A marihuána azokon a kémiai receptorokon keresztül lép kölcsönhatásba az aggyal, amelyek olyan területeken helyezkednek el, amelyek a tanulásért, a jutalmazás szabályozásáért, a motivált viselkedésért, a döntéshozatalért, a szokások létrehozásáért és a motoros funkciókért felelősek. Hosszú távú hatásait régóta vizsgálják a szakemberek, és bár a pszichózis kialakulását több esetben is összefüggésbe hozták a kannabisz fogyasztásával, az egyik közelmúltban publikált kutatás szerint a szer jóval kisebb mértékben károsítja a mentális egészséget, mint korábban hitték.
A beteg panaszait súlyosbíthatja
Mint kiderült, a rendszeres marihuánafogyasztás sokkal kisebb mértékben járul hozzá a pszichózis kialakulásához, mint a tudósok korábban feltételezték. Ez azonban nem jelenti, hogy a nagy mennyiségben fogyasztóknak ne lenne félnivalója. Ian Hamilton mentálhigiénés szakember szerint a marihuána fogyasztásakor nemcsak a kábítószer, de a dohányzás okozta kockázatokkal is számolniuk kell a szerhasználóknak.
A legújabb kutatási eredmények - amelyek közel 23 ezer korábbi kannabiszfogyasztó adataira épülnek - arról árulkodnak, hogy a marihuána okozta mentális betegségek kialakulásának veszélye viszonylag alacsony. Az is kiderült azonban, hogy minél erősebb a marihuána , annál nagyobb a mentális egészségi problémák kialakulásának esélye. A nagy potenciájú kannabisz ugyanis kevesebb kannabidiolt tartalmaz, a kender CBD-ként is ismert hatóanyaga pedig védelmet nyújt a negatív mellékhatásokkal szemben. Magasabb azonban a tetrahidrokannabinol (THC) mértéke, amely éppen a tünetek erősödéséhez járul hozzá. Már meglévő pszichózisok - például skizofrénia - esetében a kannabisz használata súlyosbíthatja a beteg panaszait.
Forrás: Daily Mail Online