Meglepő, milyen hideg volt a jégkorszakban

A jégkorszak valószínűleg mindenki képzeletében olyan időszakként él, amikor az egész Földön folyamatosan mínuszok tomboltak, mindent jég és hó borított, és hideg sarki szél süvített. Ám most kiderült, hogy összességében korántsem volt sokkal alacsonyabb az átlaghőmérséklet, mint most.

Amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, mennyire volt hideg a jégkorszak legfagyosabb időszakában, amikor hatalmas jégtömegek borították Észak-Amerika, Dél-Amerika, Európa és Ázsia nagy részét. Számításaik szerint pedig a nagyjából 23-19 ezer évvel ezelőtt, az úgynevezett utolsó glaciális maximum idején a Föld átlagos hőmérséklete 7,8 Celsius-fok volt, 7 Celsius-fokkal hűvösebb, mint 2019-ben. Ahogy most is, akkor is bizonyos régiók sokkal hűvösebbek voltak, mint a globális átlag. A sarkvidékek jóval hidegebbek lehettek, mint a trópusok, az Északi-sarkvidék hőmérséklete 14 fokkal volt alacsonyabb, mint a világátlag.

A koronavírus-járványnál is súlyosabb válság vár ránk Megkongatta a vészharangokat Bill Gates, a Microsoft társalapítója. Az amerikai üzletember szerint a koronavírus-járvány valóban borzalmas, ám a globális felmelegedés miatt egy még ennél is súlyosabb és pusztítóbb válság vár az emberiségre a közeljövőben. Részletek itt.

A szakértők számításaikat zooplanktonok (állati planktonok) apró kövületeinek kémiai vizsgálatára, valamint más típusú planktonok fennmaradt zsírszerkezetének elemzésére alapozták. Ezek a planktonok a vízhőmérséklet változásának hatására maguk is változnak. Az így kapott információt aztán belehelyezték a klímamodell-szimulációkba, melyek segítségével kiszámították az átlagos globális hőmérsékletet.

A legutóbbi jégkorszak alatt a mamutok jól alkalmaztak az éghajlati változásokhoz. Fotó: Getty Images
A legutóbbi jégkorszak alatt a mamutok jól alkalmazkodtak az éghajlati változásokhoz. Fotó: Getty Images

A múltból következtetni lehet a jövőre

"A múltbéli klímajellemzőkről szóló ismeretek informálnak egyedül arról, mi történik valójában, amikor a Föld nagy mértékben lehűl vagy felmelegszik . Így jobban meg tudjuk határozni, mire számíthatunk a jövőben" - mondta Jessica Tierney, az Arizonai Egyetem paleoklimatológusa, a Nature című tudományos lapban megjelent tanulmány vezető szerzője.

A legutóbbi jégkorszak alatt, mely mintegy 115-11 ezer évvel ezelőtt zajlott, a nagy emlősök - köztük a mamutok, a masztodonok, a gyapjas rinocéroszok - jól alkalmazkodtak a hidegebb éghajlathoz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az emberek pedig ekkortájt léptek először Észak-Amerika területére azon a földhídon, amely egykor Szibériát és Alaszkát kötötte össze, mivel akkor a tengerszint jóval alacsonyabban volt, mint ma. "Érdekes, hogy Alaszkát akkoriban nem borította teljesen jég. Volt egy jégmentes folyosó, melyen így juthattak az emberek a Bering-szoroson át Alaszkába. Közép-Alaszka tulajdonképpen nem volt olyan hideg, mint ma, így a jégkorszaki ember számára viszonylag jó területnek bizonyult a letelepedésre" - mondta Tierney.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.