A koronavírus egy lipidburkos RNS-vírus. Felszínéből burokba ágyazott fehérjetüskék türemkednek ki, amelyek egy kicsiny koronához hasonlítanak - innen a kórokozó elnevezése. Ezek a fehérjetüskék kapcsolódnak az egészséges sejtekhez és indítják el az RNS-vírus invázióját a szervezetben. A vírus formája és fertőzési stratégiája már jól ismert a kutatók előtt, keveset tudni azonban a fizikai egységéről - írták közleményükben a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói.
Ezek a frekvenciák végzetesek a vírusnak
Az egyetem gépészmérnöki karának kutatói új tanulmányukban azzal a felvetéssel foglalkoznak, miszerint a koronavírusok károsodhatnak az ultrahangrezgésektől az orvosi diagnosztikai képalkotó eszközökben használt frekvenciák tartományán belül. A kutatócsoport számítógépes szimulációkban modellezte a vírus mechanikus válaszát a rezgésekre. Azt találták, hogy 25 és 100 megahertz között a rezgések egy millimásodperc törtrészén belül elindították a vírus burkának és tüskéinek összeomlását, valamint a vírus szétszakadását.
Új kezelési lehetőség a láthatáron
A kutatócsoport eredményei előzetesek és csak korlátozott adatokra épülnek a vírus fizikai tulajdonságait illetően. Ennek ellenére úgy vélik, hogy felfedezésük az első jel egy lehetséges ultrahangalapú kezelésre, amellyel gyógyítani lehet a koronavírusokkal, köztük a SARS-CoV-2 -vel megfertőződött betegeket. A tudósoknak azonban még választ kell találniuk további kutatásokban arra, hogy pontosan miként lehet alkalmazni az ultrahangot, és az mennyire lehet hatékony.
Koronavírus: későn jutnak kórházba a betegek - olvassa el a részleteket!