Az alábbiakban néhány meglepő tényt ismertetünk a tüsszentésről, a Prevention gyűjtése alapján .
Óriási sebesség
Az 1950-es években egy Willam Firth Wells nevű biológus foglalkozott azzal, hogy megmérje a tüsszentés sebességét, amely állítása szerint a száz méter/szekundumot is elérheti. Természetesen a sebesség attól is függ, hogy mekkora ember, illetve hogy egy felnőtt vagy egy gyerek tüsszentését mérjük.
Nem tüsszentünk álmunkban
Érdekesség, hogy álmunkban nem tüsszentünk, mégpedig azért, mert a REM fázis alatti mélyalvási szakaszban a testünk izmai – a szemmozgató izmaink kivételével – lényegében megbénulnak. Amikor pedig nem a REM fázisban vagyunk, a tüsszentésért felelős idegsejtek működése is korlátozott. Elméletileg persze képesek lennénk álmunkban tüsszenteni, de az ilyesmi rendkívül ritka.
Ezért csukjuk be a szemünket
Mindig csukott szemmel tüsszentünk. Hogy miért? Az orrunkban lévő idegek összeköttetésben állnak a szemünkben lévő idegekkel, így amikor tüsszentünk, az inger miatt automatikusan becsukjuk a szemünket, illetve hunyorítunk. A tüsszentés lelassítja a szívverést is.
Miért tüsszentünk szex után?
Sokan vannak például, akiknél a szerelmeskedés gyakori tüsszentést vált ki. A szakértők egyelőre nem tudták kideríteni, hogy mi okozza a szex utáni tüsszögést , de úgy gondolják, hogy a paraszimpatikus idegrendszerrel lehet kapcsolatban, amely a szívritmust, az emésztést szabályozza.
És hogy miért kell az arcunk elé tenni a kezünket, ha tüsszögünk? Kutatások kimutatták, hogy az ilyenkor a nyállal és az orrváladékkal a levegőbe porlasztott baktériumok jóval tovább keringenek a levegőben, mint gondoltuk. Így aztán, ha nem figyelünk oda, könnyedén megfertőzhetünk mindenkit a környezetünkben, ha éppen betegek vagyunk.
Forrás: prevention.com