"Ha fogyni szeretnénk, nem az a lényeg, hogy melyik diétát választjuk, inkább arra törekedjünk, hogy amit kiválasztunk, ahhoz tartsuk magunkat" - tanácsolja a tanulmány szerzője, Gary D. Foster, a Temple Egyetem elhízással foglalkozó kutatóközpontjának igazgatója.
Vannak azonban ellentmondások. Mindkét csoport résztvevői átlagosan testsúlyuknak csak hét százalékát adták le a két év alatt, ami nem rossz eredmény, ha figyelembe vesszük, hogy mindannyian jelentős túlsúllyal küszködtek. Azoknak, akik a szénhidrátszegény étrendet követték, még egy jelenetős előnnyel járt a diéta: vérnyomásuk, és "jó koleszterin" szintjük kedvezőbb lett, mint azoknak, akik zsírszegény diétával fogytak.
A zsírszegény diétán lévők 1200-1800 kalóriát vittek be naponta, aminek maximum 30 százaléka lehetett zsír. A szénhidrátszegény diétán lévőknek, pedig az volt a kikötés, hogy 20 grammnál több szénhidrátot nem fogyaszthatnak, viszont annyi zsírt és fehérjét ehettek, amennyit akartak. A résztvevőket fogyókúrával és testmozgással kapcsolatos tanácsokkal is ellátták.
A következő eredmény született: a két év alatt a résztvevők átlagosan testsúlyuk 7 százalékát, azaz körülbelül 7 kilogramm súlyfelesleget adtak le. Az eredmények hasonlóak voltak, függetlenül attól, hogy melyik diétát követték. Volt azonban egy különbség. A zsírszegény diétások "jó koleszterin" szintje, mely a szívet védi, 11 százalékkal nőtt, míg a szénhidrát-diétán lévőknél 23 százalék volt ez a növekedés. Ráadásul a szénhidrát-csoport vérnyomása is nagyobb mértékben csökkent, mint a zsírszegény-csoporté.
"Nem tudni, hogy a szénhidrátszegény diéta miért volt jobb hatással, de a leletekben fellelhető jelentős különbségek magukért beszélnek. Azt viszont nem állíthatjuk, hogy ezt vagy azt a bizonyos diétát követve megelőzhetőek a szív- és érrendszeri betegségek" - teszi hozzá Dr. Foster. "A lényeg az, hogy fogyás tekintetében közel azonos eredményekre számíthatunk, bármelyik diétát is választjuk."
Howard Sesso, a bostoni Women's Hospital docense szerint nem az a fontos, hogy milyen diétát választunk, hanem az, hogy tartsuk magunkat hozzá. Lona Sandon, a dallasi Texas Southwestern Medical Center docense úgy fogalmazott, hogy e tanulmány is azt igazolja, hogy nem a zsír és szénhidrát közötti választás, hanem a kalória bevitel csökkentése vezet a fogyáshoz.
De két év alatt miért csak ennyit sikerült leadniuk a résztvevőknek? - kérdezhetjük. A tanulmány a valóságot reprezentálja, nem a "Nagy fogyást". Ahhoz, hogy lefogyjunk, és meg is tartsuk ezt a súlyt, óriási elkötelezettségre van szükség, még akkor is, ha kapunk hozzá támogatást. Legtöbbünk életvitele és környezete azonban nem segíti ezt.
A tanulmány az Annals of Internal Medicine augusztus 3-i számában jelent meg.
Forrás: Medipress hírszolgálat