A Journal of Occupational and Environmental Medicine szakfolyóiratban megjelent új tanulmány szerint a munkából adódó pszichológiai stressz 1,4-szeresével növeli a stroke kockázatát a közép- és felsőosztályba tartozó férfiak körében. Átszámítva ez annyit jelent, hogy a stroke-os esetek körülbelül 10 százaléka a munkahelyi stressznek tudható be.
A tanulmány szerzői azt írják, hogy a munkahelyi rendszeres pszichológiai nyomás rendkívül gyakori, önálló kockázati tényező a stroke esetében a magasabb társadalmi osztályokba tartozó férfiak körében. Az alacsonyabb társadalmi osztályokba tartozó férfiak esetében azonban a koppenhágai kutatók nem mutattak ki összefüggést a munkahelyi stressz és a stroke kockázata között.
Természetesen nem ez az első olyan kutatás, amely összefüggésbe állította a munkahelyi stresszt és a stroke kockázatát. A BMC Medicine szakfolyóiratban közzétett egyik svéd tanulmány azt mutatta, hogy a sürgősséggel kórházba felvett stroke-ot szenvedett betegek arról számoltak be, hogy a stroke-juk előtt hosszú stresszes időszakot éltek át.
„Úgy látszik, összefüggés mutatható ki a stressz és a stroke között, ezt azonban óvatosan kell értelmeznünk” – nyilatkozta a kutatást vezető Katarina Jood, a Sahlgrenska Egyetemi Kórház neurológusa. „A stroke-os betegeket saját maguk által értékelt stressz-szint megállapítására kértük, és elképzelhető, hogy azok a páciensek, akik nemrég szenvedtek agyérgörcsöt, nem emlékeznek pontosan, vagy eltúlozzák stressz-szintjüket.”
Egy másik, a BMC Public Health szaklapban korábban megjelent tanulmányból az derült ki, hogy a munkahelyi stressz az egészség más területeire is hatást gyakorolhat. A Concordia Egyetem kutatóinak tanulmánya azt mutatta ki, hogy a stresszes állásokban dolgozó emberek gyakrabban fordulnak orvoshoz, mint a kevésbé stresszes munkahelyeken dolgozók.