Megnövelheti a vakbél átfúródásának valószínűségét a szmog

A legújabb kutatás a légszennyezés újabb egészségkárosító hatására világított rá: szmogos napokon nagyobb a féregnyúlvány átfúródásának kockázata.

Az júliusi számában közzétett kutatásban a Calgary Egyetem kutatói Dr. Gil Kaplan vezetésével 12 kanadai nagyváros adatai alapján kimutatták, hogy a levegőben lévő ózon rövid távú behatása összefüggésbe hozható a vakbélgyulladás megnövekedett előfordulásával. Az eredmények azt mutatták, hogy a vakbélgyulladás előfordulását megelőző 3-7 napban az ózon 16 részecske per milliárd mértékű emelkedése 22 százalékkal növeli a vakbél átfúródásának (perforációjának) kockázatát.

Kaplan és munkatársai elmondták, hogy a vakbélgyulladás kiváltó okait nem ismerik pontosan, de a légszennyezés egyike lehet ezeknek. A szakértők szerint a 20. század végén a vakbélgyulladás előfordulásának csökkenése a fejlett országokban egybe esett azoknak a jogszabályoknak a hatályba lépésével, amelyek számos légszennyező anyag koncentrációját visszaszorították. Állatkísérletek is kimutatták, hogy a légszennyezés olyan elváltozásokat okozhat a bélben, amelyek fokozhatják a vakbélgyulladás kockázatát.

A mostani kutatásban a szakértők 2004 és 2008 között közel 36 ezer beteg adatainak felhasználásával elemezték a vakbélgyulladás következtében szükségessé vált sürgősségi ellátások arányát. Az ózonkoncentráció rövid távú megemelkedése egybeesett a féregnyúlvány-átfúródás megnövekedett gyakoriságával, ugyanakkor a perforáció nélküli vakbélgyulladás előfordulásával nem állt összefüggésben. A féregnyúlvány-átfúródás kockázata az egymást követő szmogos napok számának növekedésével egyenes arányban nőtt. A hőmérséklet és a páratartalom ugyanakkor nem befolyásolta a vakbélgyulladás arányát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szerzők azonban hangsúlyozták, eredményeik nem bizonyítják, hogy a szmog elősegíti a féregnyúlvány átfúródását, és a rendellenesség kialakulásában számos más tényező is szerepet játszhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra