Bár konkrét funkciójuk is van a könnyeknek, mégis a legtöbben erős érzelmek hatására, esetleg filmeken, könyvek olvasásakor sírnak. Ám a két nem képviselői közül korántsem ugyanannyian: a nők 71 százaléka, a férfiak 40 százaléka képes erre.
Felmérések szerint okkal vagy ok nélkül havonta a nők 74 százaléka, és a férfiak 20 százaléka hullat könnyeket - igaz, az adat nem lehet elég pontos, mert a férfiak nem szívesen ismerik be ezt. Fájdalomtól a nők 36 százaléka, a férfiak 25 százaléka sírja el magát. Szerelem, illetve a vele járó bonyodalmak miatt a nők 42 százaléka és a férfiak 22 százaléka ejt könnyet.
De vajon miért könnyeznek gyakrabban a nők? Kiderült, hogy ezért nem a "nőies" vagy a "férfias" jellem a felelős, hanem a nő és a férfi szervezetének biokémiája, két hormon jelenléte. A gyengébbik nem azért sírósabb, mert prolaktint termel, amely nemcsak a sírásért felelős, hanem szoptatáskor az anyatejtermelésért is. A férfiak viszont ezért "nyelik le" a könnyeiket, mert a tesztoszteron akadályozza a könnyfolyadék termelődését.
Érdekes, hogy más az összetétele a könnynek, ha örömünkben sírunk, és más, ha bánatunkban. Ha szomorúság, fájdalom, stressz ríkat meg minket, akkor a könny stresszhormonokat tartalmaz, amelyeket az agy parancsára a szervezet bocsát ki az érzelmek elszabadulásának pillanatában. A kisírt folyadék eltávolítja a szervezetből a túlfeszültség miatt kiszabadult anyagokat. Ha örömünkben, izgalmunkban sírunk, akkor az izgalom hatására növekvő adrenalin hatását enyhíti a keletkező folyadék, oldja a feszültséget. Ugyanez a feszültségoldás az oka annak, hogy megállíthatatlan nevetéskor is potyognak a könnyeink.
A hagyma pucolásakor vagy a szembe került kosz kipislogásakor ismét más összetételű könny termelődik.
Érdekes az is, hogy az újszülöttek még nem tudnak könnyekkel sírni. A könnymirigyek ugyan működnek a születéstől fogva, hiszen védeniük kell a szemet, de nem termelnek sok könnyfolyadékot. Egy idő elteltével aztán a gyermek már igazi könnyekkel sír, és ezzel képes levezetni az érzelmei által okozott feszültséget.
Forrás: http://www.aif.ru