"Úgy érzem, hogy fáradtabb vagyok, mint korábban. A kísérlet alatt mindenkinek több energiája volt. Látszott, hogy mindenki boldogabb" - osztotta meg tapasztalatait mondta Emilie Telander nővér, akinek a 23 hónapos kísérlet után ismét napi nyolc órában kell dolgoznia. Telander egyike annak a 70 nővérnek, akinek a munkaidejét hat órára csökkentették a kísérlet idejére Göteborg több munkahelyén - írja az InfoRádió .
A kontrollcsoportban ugyanakkor továbbra is napi nyolc órában dolgoztak az ápolók. A kapott eredményeket jövő hónapban hozzák nyilvánosságra, de az eddig napvilágot látott adatok Emilie Telander véleményét erősítik.
A kísérlet első 18 hónapjában ugyanis azok a nővérek, akik rövidebb munkaidőben dolgoztak, kevesebb ideig voltak betegszabadságon, egészségesebbnek érezték magukat és hatékonyabbak voltak - 85 százalékkal több programot szerveztek az ápoltaknak, például többször mentek sétálni és énekeltek együtt.
A kísérlet ugyanakkor éles bírálatokat is kapott, miszerint félő, hogy mindez több kiadással jár, mint előnnyel. Igaz, azt még a kritikusok is elismerték, hogy a kísérlet sok szempontból sikeres volt: 17 nővérállással több lett a városban, csökkentek a táppénz-költségek , és hatással lehet mindez a világ munkakultúrájára is.
Ennek ellenére arra kevés az esély, hogy Svédország csökkenti a normál 40 órás munkahetet - írta a BBC. Nem minden munkahelyen felel meg ugyanis az ott végzett tevékenységnek. "Úgy vélem, hogy a hatórás munkaidő az olyan intézményekben lehet hatékony, mint például a kórházak, ahol a munkaidő végén az emberek elhagyják a munkahelyet és hazamennek. Ám kevésbé lehet hatékony az olyan szervezeteknél, ahol nincs ilyen határozottan elválasztva a munka és a magánélet. Akár emelheti is a stressz-szintet, ha az alkalmazottak ugyanazt a munkamennyiséget szeretnék teljesíteni hat órában, amit korábban nyolcban végeztek, vagy otthon végzik el azt a munkát, amit hat órában nem tudtak" - mondta Dr. Aram Seddigh, a stockholmi egyetem kutatója.