A rákbetegek kemoterápiájáról köztudott, hogy mellékhatásként a haj kihullását okozhatja, ám az a 14 beteg, akiket spanyol orvosok új immunterápiás gyógyszerekkel kezeltek, másfajta mellékhatást tapasztalt. A JAMA Dermatology című tudományos folyóiratban közzétett spanyol tanulmány szerint a szerek helyreállíthatják a haj pigmentjét - legalábbis tüdőrákos betegeknél.
Őszből sötétbarna és fekete
Az első beteg esetében úgy véltük, hogy elszigetelt jelenségről van szó - magyarázta Noelia Rivera, a Barcelonai Autonóm Egyetem bőrgyógyásza. Ám a szakemberek ugyanezt tapasztalták más betegeknél is, akikről a gyógykezelés előtt fotókat készítettek.
A szóban forgó 14 beteg 52 tüdőrákos páciens közé tartozott, akiken az új gyógyszerek - a Keytruda, az Opdivo és a Tecentriq - mellékhatásait követték figyelemmel. A többségnél nem tapasztaltak hajszín-változást, de a 14 beteg esete bizonyítja, hogy nem elszigetelt jelenségről van szó. Tizenhárom beteg haja sötétbarnára vagy feketére változott. Egy beteg haja foltokban lett fekete.
Ez jelzi, hogy hatékony a gyógyszer
Az esetek azért érdekesek, mert ezeket a gyógyszereket korábban melanómás betegeknél a haj színének elvesztésével hozták összefüggésbe. A spanyol kutatás 14 betege - egyetlen kivételével - egyébként a többieknél jobban reagált új kezelésére. Ez azt sugallhatja, hogy a haj visszasötétedése azt is jelzi, a gyógyszerek hatékonyak.
Rivera közölte, hogy folytatják a kutatásukat, hogy megtalálják a magyarázatot, és bizonyítsák, nem véletlen fordulat történt. Megjegyezte, hogy ezeknek a gyógyszereknek nagyon súlyos mellékhatásaik vannak, ezért nem biztonságosak egészséges emberek számára. Ám ha megerősítik, hogy képesek megváltoztatni a hajszínt, egy másik gyógyszer kifejleszthető lehetne az ősz haj kezelésére.