"Amikor az elhízott emberek túlságosan drasztikusan csökkentik táplálékbevitelüket, testük ellenáll fogyókúrás erőfeszítéseiknek. Valószínűleg keményebben kell dolgozniuk és lassabban kell haladniuk, hogy becsapják agyi kémiájukat" - állítja Gregory G. Freund, az Illinois Orvostudományi Egyetem professzora. Különösen nem javasolja a fogyókúra böjtölő vagy méregtelenítő nappal való kezdetét, amely a jelek szerint olyan jelentős változásokat vált ki az immunrendszerben, amelyek a fogyás ellen dolgoznak. A táplálkozási szakértő azt javasolja, hogy inkább kisebb lépésekkel kezdjük meg a fogyókúrát, és folytassuk fokozatosan és kitartóan.
A kísérlet során a kutatók egy rövidtávú böjt hatásait vizsgálták egerek két csoportján. Az egyik csoport 12 hétig zsírszegény étrenden élt, a másik pedig magas zsírtartalmú étrendet követett. Ezt követően az egereket 24 óráig koplaltatták. Ez idő alatt a soványabb egerek testtömegük 18 százalékát adták le, míg az elhízott egerek csak testtömegük 5 százalékát.
Freund szerint a fogyás egy az immunrendszerrel összefüggő tényezővel is jár, amelyet eddig nem ismertünk fel. Az adatok azt mutatták, hogy a koplalás gyulladáscsökkentő hatást vált ki a sovány állatok neuroimmun rendszerre, ezt a hatást pedig a zsírdús étrend gátolja. Néhány olyan agyi kémiai változás, amely a sovány állatokban bekövetkeznek, egyszerűen nem játszódnak le az elhízott állatokban.
A kutatók a két csoport viselkedését is vizsgálták, és az eredmények azt mutatták, hogy ha a fogyókúrát koplalással vagy majdnem koplalással kezdik, ez olyan módon változtatja meg az agyi kémiát, amely károsan befolyásolja a kedélyállapotot és a motivációt, ami aláássa a személy fogyókúrás erőfeszítéseit.