A medveállatkák csak a rájuk jellemző génekkel képesek semlegesíteni és kivédeni az élő szervezetet károsító sugárzás hatását – tudatta az Index.
Fagy, nyomás, sugárzás – bármi jöhet
Mióta félmilliárd évvel ezelőtt a föld legellenállóbb élőlényei megjelentek, hidrosztatikus vázra feszített kutikulapáncél és trükkök százai védik az ellenséges környezettől, jól bírják a nyomást, a fagyot, a sugárzást, de elvannak a világűrben is.
Jelenleg több kínai kutatás is zajlik annak kiderítésére, hogy vajon mi az ellenálló képességük titka, amelynek köszönhetően akár az emberre halálos gamma-sugárzás ezerszeresét is képesek túlélni. A legutóbbi eredmények szerint a parányi lény szuperképessége a genetikájában rejlik.
A szakemberek az 1300 ismert medveállatkafaj közül a hat évvel ezelőtt felfedezett Hypsibius henanensist vizsgálták. E faj 14 701 génjének közel harmada, 4436 olyan volt, amely medveállatkákon kívül más állatnál nem fordul elő. Az egy milliméteresnél kisebb lényeket sugárzásnak tették ki, majd megfigyelték, hogy milyen gének aktiválódásával reagáltak a helyzetre. Megfigyeléseik alapján közelebb kerültünk a megoldáshoz: