Régóta szeretnénk már megérteni, hogy a szervezetünk regenerációs folyamatai hogyan zajlanak, hiszen ezzel közelebb kerülnénk hozzá, hogy megfékezzük az öregedés káros hatásait. Most újabb remény csillant fel.
Az École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) integrált rendszerfiziológiai laboratóriumának kutatója, Hongbo Zhang összefogott az ETH zürichi egyetemen dolgozó kollégáival, illetve kanadai és brazíliai egyetemek szakembereivel. Különféle markerek használatával sikerült azonosítani azt a molekulaláncot, amely meghatározza a mitokondrium (a sejtek erőművének nevezett sejtszervecske) funkcióit és változását a korral.
A mitokondriumok szerepét az anyagcserében már sikerült kimutatni, de csak most tudták bizonyítani, hogy a megfelelő működésük nélkülözhetetlen az őssejtek számára – mondta el Johan Auwerx, a kutatócsapat vezetője.
Normális körülmények között az őssejtek reagálnak a szervezet által küldött jelekre, regenerálják a sérült szerveket azzal, hogy új specifikus sejteket hoznak létre. Legalábbis a fiatal szervezetben.
„E munkának nagyon fontos következményei lehetnek a regeneratív gyógyászat területén” – vélekedett Auwerx. De az öregedési folyamattal összefüggő betegségek megértésére is hatással lehet, s alapvető változást hozhat például a fiatalok izomsorvadásának (myopathia) kezelésében. Eddig nincs negatív mellékhatása az NR-nek, még nagy dózisokban sem. De továbbra is óvatosan kell bánni a kijelentéssel, hogy megtalálták a fiatalság elixírjét. Mindenesetre úgy tűnik, hogy javítja minden sejt működését, amely azonban magában foglalhatja a kóros sejteket is. A tanulmány a Science folyóirat online kiadásában jelent meg.
Forrás: medindia.net