A Science Advances tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint az új eredmények azt mutatják, hogy a lefekvési idő a környezetünk szokásainak szabályozása alatt áll, ebbe nincs beleszólása a biológiai óránknak, ez a belső időmérő jóval inkább az ébredés idejét írja elő.
A több mint 100 országból, 8000 embertől származó alvási adatok alapján a kutatók megnézték, hogy mennyi az átlagos alvással töltött idő az egyes országokban. Megállapították, hogy Japánban és Szingapúrban az emberek átlag 7 óra 24 percet alszanak, míg Hollandiában 8 óra 12 percet.
Bár a különbség nem tűnik hatalmasnak, minden egyes félórányi alvás komoly hatással van az ember kognitív funkcióira és hosszú távú egészségi állapotára.
A felhalmozott adatok szerint a nők 30 perccel többet alszanak egy éjszaka átlagosan, eleve korábban fekszenek és később kelnek a férfiakhoz képest. Az is feltűnő volt, hogy sok a hasonlóság az alvási szokásokkal kapcsolatban az 55 éves kor felettiek között, szemben a 30 évesekkel.
A kutatók nem győzik hangsúlyozni, hogy az alvás nagyon fontos, a napi 7-8 óra mindenképp ajánlott. Aki huzamosabb ideig kevesebbet alszik, mint 6 óra, annál alváshiány lép fel, ami fizikai és mentális fáradtsághoz vezet. 72 óra alvásmegvonás már komoly hallucinációkkal és beszámíthatatlansággal jár.
Forrás: livescience.com