Melyik jobb: a sör vagy a bor?

Kevés dolog osztja meg a világot annyira két táborra, mint a sör vagy a bor. A személyes ízlést leszámítva számos kérdés adódik: melyiktől hízunk el jobban, melyiknek van több egészségügyi előnye, hogy hat? Az alábbiakban ezeket vizsgáljuk meg.

Melyiktől rúgunk be gyorsabban?

Egy fél liter sörben és egy közepes méretű pohár vörösborban körülbelül ugyanannyi alkohol van, de nem ugyanolyan gyorsan fejtik ki hatásukat. Ez ugyanis attól függ, hogy melyik jut leggyorsabban a véráramba. A University of Texas Southwestern Medical Centre mérései szerint a röviditalok ütnek a leggyorsabban, ezt követi a bor a 54 és a sör 62 perccel – ennyi idő kell ahhoz, hogy az ital kifejtse a hatását. Azaz: egy pohár bor gyorsabban a fejünkbe száll, mint egy pohár sör.

Melyik hizlal jobban?

Nem titok, hogy az alkoholban kalóriát és cukrot is fogunk találni – egy korsó világos sörben nagyjából 180, egy pohár (két deci) vörösborban szinte ugyanannyi, 160-170 kalória van. A leghosszabb tanulmány, amely az alkohol és az elhízás közti kapcsolatot vizsgálta, 10 hétig tartott, azalatt pedig a sörivók nem híztak el jobban a borivóknál.

Amikor megpróbáljuk meghatározni az alkoholfogyasztási szokásokat, akkor valószínűleg az az első felmerülő kérdés, hogy "mennyit lehet?", "mennyi a túl sok?". Segítünk eligazodni.

Melyik okozza a rosszabb macskajajt?

A tudomány ugyan még nem tudja pontosan, hogy mi okozza a másnaposságot , az egyik legerősebb hipotézis jelenleg az, hogy szervezetünk dehidratált állapota, illetve az erjedés melléktermékei a felelősek – ezek hatására érezhetjük a fejfájást és a hányingert. Van egy olyan elmélet is, ami szerint a sötétebb italokban több ilyen melléktermék-molekula található – ez például onnan indult ki, hogy a bourbonhöz hasonló sötétebb röviditalok rondább macskajajt okoznak, mint a vodka – a sör és a bor viszont körülbelül egy szinten van.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Melyik jobb: a sör vagy a bor?

Melyiktől lesz rosszabb az egészségem?

Gyakran hallhatjuk azt, hogy napi egy pohár bortól felfrissül a testünk, csökken a szívroham, a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulásának kockázata is – ez pedig a polifenol nevű vegyületeknek köszönhető.

Érdemes tudni, hogy a sörben is találhatóak polifenolok és emiatt a sörivás is jár egyfajta egészségi előnnyel, bár korántsem akkorával, mint a vörösbor.

Összességében elmondható, hogy ha egészségügyi előnyökről beszélünk, a vörösbor biztosítja a legjobb hatást, a sörivók pedig elmondhatják, hogy a sör miatt alakulhatott ki a mezőgazdaság, ennek eredményeként a civilizáció is. Egy pult mellett állva ez például nem egy rossz kezdőmondat.

Forrás: BBC

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra