A megkérdezettek átlagosan 20 ezer dollárt (mintegy 5,8 millió forintot) lennének hajlandóak fizetni ellátásra, és körülbelül 43 ezer dollárnyi összeget (mintegy 12,5 millió forintot) költenének arra, hogy fájdalmukat csillapíthassák . Ehhez képest "csak" 11 ezer dollárt (kb. 3,2 millió forintot) fizetnének azért, hogy egy évvel többet élhessenek.
Mindez érthető annak fényében, hogy az előrehaladottabb fázisban lévő rákbetegek inkább a gyógyszeres kezelést akarták biztosítani (illetve ennek minőségét emelni), hiszen a komplikációk igencsak átfestik a jövőképet. Az azonban meglepő, hogy az életminőség és a palliatív kezelés fontosabb, mint az élet hossza. Más, témábavágó kezelések szintén arra engednek következtetni, hogy az élet utolsó fázisában lévő kezelések esetében a minőség fontosabb a kezelés időtartamánál.
Ön mennyit fizetne az egészségéért?
Ha egy kezelés egy évvel meghosszabbítja életünket, de csak feleolyan jó lesz életünk minősége, akkor az 0,5 QALY-val egyenértékű. Az egészségügyi rendszerek ezzel, illetve ehhez hasonló változókkal próbálnak meg választani a különböző opciók között. A témában illetékes brit szerv, a NICE (National Institute for Health and Care Excellence) például 20 és 30 ezer font (8,8-13,2 millió forint) közötti összeggel teszi egyenlővé az 1 QALY-t.
A végső stádiumban, vagy az életük utolsó éveiben lévő páciensekre jelentős összegeket költ máshol is az egészségügy: az amerikai Medicare egészségbiztosítás például évi 500 milliárd dollár körüli fedezetének mintegy 30 százalékát költi rájuk. A brit NHS szolgálat pedig évi 1,3 milliárd fontot költ azon végső stádiumos páciensekre, akik kórházi kezelésre szorulnak.
Mindezen összegekről azonban folyamatos a tárgyalás a különböző állami és szakszervek között, akik nemcsak az összegekről tárgyalnak, hanem a támogatások sávozásáról, illetve az arra való jogosultságról is.