Valószínűleg kevés kutatásban szerepel együtt a kacsacsőrű emlős és a cukorbetegség. Máig: két ausztrál egyetem közös kutatásban fedezte ugyanis fel, hogy a különös vízi állat mérge egy olyan hormont tartalmaz, amely segíthet a diabétesz kezelésében - írja az Origo .
Méregből gyógyszer
Az emlős hátsó lábain méregmirigyhez csatlakozó sarkantyúkat visel, a méregben pedig kimutatták a GLP-1 (glukagonszerű peptid-1) nevű hormont. Ez megtalálható az emberekben és más állatokban is, ahol serkenti az inzulinkibocsátást és csökkenti a vércukorszintet . Míg azonban az emberek szervezetében ez nagyon gyorsan lebomlik, a tojásrakó emlősnél jóval lassabban zajlik le ez a folyamat. Ez izgalmas lehetőséget kínál arra, hogy valami hasonló szert készítsenek a cukorbajban szenvedőknek.
Nem ez az egyetlen állat, amely inzulint használ az ellenségeivel szemben. Az USA-ban és Mexikóban élő gila és egy tengeri kúpcsiga szintén alkalmazza. Utóbbi mérge például olyan erős, hogy képes egy egész halrajt elpusztítani, ha az inzulint a tengerbe pumpálja.
Hosszú folyamat során válik azonban a mérgező anyagból gyógyító készítmény. A kutatásokat végző Frank Grutzer professzor hangsúlyozta, hogy még sok kutatás szükséges addig, amíg a felfedezést embereken ki lehet próbálni - ha egyáltalán ki lehet majd próbálni.