A kozmetikai ipar számos terméke tartalmaz kisebb-nagyobb dózisban egészségre káros anyagokat, mi pedig ezeket nap mint nap felhasználjuk annak érdekében, hogy illatosak maradjunk, tiszta legyen a kezünk, vagy szép csillogó, dús hatású a hajunk. Korábbi cikkünkben már foglalkoztunk a triklozán-tartalmú kozmetikumok egészségkárosító hatásával, a Time magazin pedig a dezodorokban található egészségkárosító anyagokra hívta fel a figyelmet. Ezek azért kiemelten veszélyesek, mert megkerülik a szervezet káros anyagokat lebontó funkcióit. Míg a táplálkozás során bejuttatott anyagokat az emésztőrendszer és a máj lebontja, a bőrre kent vegyületek bizonyos része szinte ellenőrizetlenül juthat be a vérkeringésbe - nyilatkozta a lapnak Heather Patisaul, az Észak-Karolinai Egyetem professzora.
A szakember évek óta vizsgálja a környezetünkben található endokrin diszruptorokat, amelyek a szervezetünk hormonháztartásában idézhetnek elő változást. Mint mondta, a piacon lévő dezodorok jelentős része tartalmaz ilyen, véráramba kerülő anyagokat. Ezeket felszívják és eltárolják a hónalj környékén található zsírsejtek, és reakcióba léphetnek a szomszédos hormonreceptorokkal. Az alább felsorolt öt anyag kimondottan káros lehet a szervezet számára.
Parabének
Lassan egy évszázada használ parabéneket a legtöbb kozmetikai és gyógyszergyártó cég, de alkalmazzák többek között textilek, bőr- és cipőápoló krémek tartósítására is. Kutatások igazolták, hogy bizonyos parabének befolyásolják a hormonok termelését, a mell környékére ráadásul különösen problémás lehet rendszeresen ilyen anyagokat juttatni. Férfiak és nők esetében is daganatért felelős sejtek elburjánzásához, mellrák kialakulásához vezethet a professzor szerint. Ugyan az USA-ban működő Amerikai Rák Társaság, és a Nemzeti Rákkutató Intézet sem tudott egyértelmű párhuzamot vonni a dezodorok és a daganatos betegség kialakulása között, laboratóriumi vizsgálatokkal igazolták a szakember félelmeit.
Alumínium
Az izzadásgátló hatásért bizonyos alumíniumsók a felelősek, melyek összehúzzák a pórusokat, viszont egy idő után bőrirritáló hatást válthat ki, és nagyobb mennyiségben felhalmozódhat a mell szöveteiben. Bár bizonyítható kapcsolatot a dezodorok alumíniumtartalma és a mellrák között sem tudtak felállítani, ezen daganattípus 50 százalékban a hónalj környékéről indul ki. Nagyobb arányban juthat a szervezetbe ez az anyag azoknál, akik rendszeresen borotválják a hónaljukat. A Nemzeti Rákkutató Intézet álláspontja szerint további vizsgálatok szükségesek az alumínium és a rák közötti kapcsolat feltérképezésére.
Tanácsos természetes izzadásgátlókat használni a boltok polcain található dezodorok helyett
Triklozán
A triklozánt a hetvenes évek elejétől kezdték el használni világszerte, annak antibakteriális és tartósító hatása miatt. Tusfürdőkben, dezodorokban, szájvízben, fogkrémben is megtalálható, valamint ha egy nyilvános mosdó fertőtlenítő szappanját használjuk, úgy nagy valószínűséggel kapcsolatba kerülünk a triklozánnal. Állatkísérletek során már igazolták, hogy a triklozán endokrin diszruptorként zavarja a hormonális működést, allergiás reakciókat vált ki, sőt a máj rákosodását is okozhatja. Az EU-s szabályozással szinkronban ezért Magyarországon is fel kell tüntetni a kozmetikumokon, ha tartalmazza ezt az adalékot.
Ftalátok
Ez a szerves vegyület segít a dezodor tartalmát a hónaljon tartani, de többek között ez adja a PVC rugalmasságát is. A ftalátok a szervezet tesztoszteron-termelésébe nyúlhat bele, amely kisebb mértékben ugyan, de a nőknél is termelődik, így mindkét nem érintett. Bizonyos tanulmányok azt is megállapították, hogy a gyermekeknél, akiknek a szervezete gyakrabban találkozott ezzel a vegyülettel, alacsonyabb IQ-szintet mértek és nőtt az asztma kialakulásának esélye is.
Illatanyag
A dezodor kellemes illatát a benne lévő parfümöknek köszönheti, melyek pontos összetétele titkos, kereskedelmi jogok védettségét élvezi. Ez viszont azt jelenti, hogy fogalmunk sincs, milyen allergiás vagy bőrirritáló tüneteket válthatnak ki belőlünk. Bizonyos embereknél már ezeknek az illatosított termékeknek a megszagolása is allergiás reakciókat okoz.
A legtöbb, kereskedelmi forgalomban lévő dezodor tartalmazza ezeket a szereket, ezért érdemes vásárláskor az illatanyag-mentes, természetes szereket vásárolni. Minél többen választják ezeket a drágább, de biztonságosabb szereket, annál több gyártó állhat el a veszélyes anyagok alkalmazásától - összegezte a professzor.
Forrás: Time