Mérnöki bravúr az arccsont pótlásának érdekében

Repülőgép alkatrészek tervezéséhez használt programot választottak amerikai tudósok arccsont-pótlások modellezéséhez.

Az amerikai Ohio Állami Egyetem tudósai mérnöki és plasztikai sebészeti tudásukat ötvözve olyan számítási eljárást fejlesztettek ki, amely segítségével az arcon belüli összetett erőhatásokkal szemben is ellenálló arccsont-pótlások tervezhetőek. A megfelelő arccsont-pótlások, implantátumok és protézisek megtervezése nagyon összetett feladat, nem kis részben azért, mert az arcunkon belül az arccsontjainkra roppant komplex erőhatások hatnak - ilyen például a rágás, a nyelés vagy akár a beszéd közben jelentkező számtalan irányú, erejű és variációjú hatás.

A megfelelő arcsont-pótlás kialakítása pedig létfontosságú azok számra, akik valamilyen súlyos baleset vagy betegség miatt elveszítették eredeti arccsontjaik egy részét. Az amerikai kutatók által kidolgozott új tervezőalgoritmus segítségével ezeket a komplex, de könnyű szerkezeteket lehet gyorsan és hatékonyan modellezni, majd legyártatni. A mai általános megoldással szemben - amely a páciens ép testrészeiből származó csontok felhasználásával, afféle kirakósként összeállított pótlást alkalmaznak - a tervezőmegoldást kidolgozó szakemberek azt tervezik, hogy a közeljövőben az algoritmusukkal tervezett könnyű, de rendkívül ellenálló pótlásokra a páciens saját csontszövetének felhasználásával új csontot növesztenek.

Az eljárás elképesztő előrelépés lesz az arccsont-pótlások területén, hiszen itt az egyedi valós terhelésekre tervezett pótlások beültetésére nyílik majd lehetőség, szemben a mai, generikus, általánosan használatos pótlásokkal.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.